Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: J. H. Kapsberger, Libro quarto d'inta volatura di chitarone

Antonina Karpowicz-Zbińkowska:  J. H. Kapsberger, Libro quarto d'inta volatura di chitarone

Dzięki olśniewającej aranżacji Lislevanda i fantastycznej miejscami instrumentacji wydobyte zostały w tym nagraniu właśnie echa dawnej weneckiej świetności


Dzięki olśniewającej aranżacji Lislevanda i fantastycznej miejscami instrumentacji wydobyte zostały w tym nagraniu właśnie echa dawnej weneckiej świetności - przeczytaj felieton z cyklu Perły Muzyki Dawnej

 

Rolfa Lislevanda cenię nie tylko jako wirtuoza lutni, ale również przede wszystkim jako prawdziwego wizjonera jeśli chodzi o aranżacje muzyczne. Zachwycająca jest jego wyobraźnia muzyczna, ile potrafi z suchej tabulatury lutniowej wydobyć barw i poukrywanych w tym zapisie muzycznym sensów i odcieni, których nawet byśmy w tej muzyce nie podejrzewali.

Sztandarowa jest pod tym względem wydana przez niego płyta z opracowaną i zaaranżowaną muzyką włosko-niemieckiego kompozytora Johannesa Hieronymusa Kapsbergera (1580-1651) Libro quarto d'inta volatura di chitarone.

Sporo na tej płycie znajduje się toccat, które mają charakter improwizowany i sprawiają wrażenie jedynie wstępu do utworu właściwego. Ja jednak wybrałam tu raczej moje ulubione medytacyjne passacaglie i chaccony, z natrętnie powtarzającym się stałym basem, taneczne i nieco egzotyczne canario oraz dowcipną bergamascę.

Mimo, że tytułowa Księga IV intavolatury pochodzi z Rzymu, Kapsberger związany był także z Wenecją, miastem-państwem, ówczesną potęgą morską i handlową. Dzięki olśniewającej aranżacji Lislevanda i fantastycznej miejscami instrumentacji wydobyte zostały w tym nagraniu właśnie echa dawnej weneckiej świetności. Słychać tu ścieranie się wpływów z egzotycznych, dalekich krain i odblask zamorskich cudów.

Antonina Karpowicz-Zbińkowska


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.