Nagranie wzbogacone jest o sławny chorałowy introit Puer natus est nobis, który wykonuje się na rozpoczęcie mszy 1 stycznia. W tym dniu dawniej obchodzono święto Obrzezania Pańskiego. Obecnie jest to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
Nagranie wzbogacone jest o sławny chorałowy introit Puer natus est nobis, który wykonuje się na rozpoczęcie mszy 1 stycznia. W tym dniu dawniej obchodzono święto Obrzezania Pańskiego. Obecnie jest to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - przeczytaj kolejny felieton z cyklu Perły Muzyki Dawnej
Ciekawy wybór utworów związanych z Adwentem i okresem Bożego Narodzenia zaprezentował brytyjski zespół Stile Antico, kultywujący najlepsze wyspiarskie tradycje chóralne, na płycie zatytułowanej Puer natus est.
Na płycie tej można znaleźć motety adwentowe i bożonarodzeniowe czołowych brytyjskich kompozytorów renesansowych, związanych z dworem Tudorów. Będą to zatem utwory Thomasa Tallisa (ok. 1505-1585), Williama Byrda (ok. 1543-1623), Johna Tavernera (1490-1545), Roberta White’a (1538-1574) oraz Johna Shepparda (1515-1558).
Nagranie wzbogacone jest o sławny chorałowy introit Puer natus est nobis, który wykonuje się na rozpoczęcie mszy 1 stycznia. W tym dniu dawniej obchodzono święto Obrzezania Pańskiego. Obecnie jest to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Nagranie to wybrałam jednak zwłaszcza ze względu na doskonałe wykonanie fragmentów mszy (Gloria, Sanctus i Benedictus oraz Agnus Dei) opartej na melodii tego introitu – Missa Puer natus est autorstwa Thomasa Tallisa.
Antonina Karpowicz-Zbińkowska
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!