Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Stile antico, Puer natus est

Antonina Karpowicz-Zbińkowska:  Stile antico, Puer natus est

Nagranie wzbogacone jest o sławny chorałowy introit Puer natus est nobis, który wykonuje się na rozpoczęcie mszy 1 stycznia. W tym dniu dawniej obchodzono święto Obrzezania Pańskiego. Obecnie jest to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi


Nagranie wzbogacone jest o sławny chorałowy introit Puer natus est nobis, który wykonuje się na rozpoczęcie mszy 1 stycznia. W tym dniu dawniej obchodzono święto Obrzezania Pańskiego. Obecnie jest to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - przeczytaj kolejny felieton z cyklu Perły Muzyki Dawnej

Ciekawy wybór utworów związanych z Adwentem i okresem Bożego Narodzenia zaprezentował brytyjski zespół Stile Antico, kultywujący najlepsze wyspiarskie tradycje chóralne, na płycie zatytułowanej Puer natus est.

Na płycie tej można znaleźć motety adwentowe i bożonarodzeniowe czołowych brytyjskich kompozytorów renesansowych, związanych z dworem Tudorów. Będą to zatem utwory Thomasa Tallisa (ok. 1505-1585), Williama Byrda (ok. 1543-1623), Johna Tavernera (1490-1545), Roberta White’a (1538-1574) oraz Johna Shepparda (1515-1558).

Nagranie wzbogacone jest o sławny chorałowy introit Puer natus est nobis, który wykonuje się na rozpoczęcie mszy 1 stycznia. W tym dniu dawniej obchodzono święto Obrzezania Pańskiego. Obecnie jest to uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

Nagranie to wybrałam jednak zwłaszcza ze względu na doskonałe wykonanie fragmentów mszy (Gloria, Sanctus i Benedictus oraz Agnus Dei) opartej na melodii tego introitu – Missa Puer natus est autorstwa Thomasa Tallisa.

Antonina Karpowicz-Zbińkowska


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.