Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Jacob Obrecht, Missa Maria Zart

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Jacob Obrecht, Missa Maria Zart

Jestem wielbicielką typowo angielskiego, chłodnego brzmienia zespołów wokalnych, zaś Tallis Scholars zajmuje wśród nich rzeczywiście wyjątkowe miejsce

Jestem wielbicielką typowo angielskiego, chłodnego brzmienia zespołów wokalnych, zaś Tallis Scholars zajmuje wśród nich rzeczywiście wyjątkowe miejsce

Wiadomo nie od dziś, że Anglicy to naród konserwatystów. Również w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej zespoły angielskie uchodzą zazwyczaj za najbardziej konserwatywne. Zresztą Wielka Brytania może się poszczycić świetnymi tradycjami śpiewu chóralnego.

 

Jednym z najsławniejszych brytyjskich zespołów zajmujących się wykonywaniem wielkiej renesansowej polifonii sakralnej jest kierowany przez Petera Phillipsa The Tallis Scholars. Zespół ten działa od lat 70’ ubiegłego stulecia, a jego dorobek nagraniowy przyprawia o zawrót głowy. Uznawany był wielokrotnie za najlepszy na świecie współczesny zespół wykonujący muzykę dawną, ich brzmienie charakteryzuje typowo brytyjska miękkość a zarazem precyzja oraz wspaniałe stopienie barw głosów. To wymarzone „instrumentarium” do wykonywania muzyki spekulatywnej, jaką jest sztuka wielkich mistrzów polifonii renesansowej. Jestem wielbicielką typowo angielskiego, chłodnego brzmienia zespołów wokalnych, zaś Tallis Scholars zajmuje wśród nich rzeczywiście wyjątkowe miejsce.

Wśród nagrań tego zespołu na szczególne polecenie zasługuje rewelacyjne wykonanie prawdopodobnie najdłuższej w historii mszy renesansowej: Missa Maria Zart flamandzkiego kompozytora Jacoba Obrechta (ok. 1450-1505). Msza ta oparta jest na niemieckiej piosence Maria zart jako cantus firmus, która to piosenka, co ciekawe, weszła później do kanonu chorału protestanckiego i opracowywana była wielokrotnie przez kompozytorów muzyki organowej. Missa Maria Zart to utwór wyjątkowy, o klarownej 3-4-głosowej fakturze, proszę zwrócić szczególną uwagę na cudowne Hosanna w Sanctus.

Antonina Karpowicz-Zbińkowska


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Kotwice w niebie” Rémiego Brague'a po polsku
Zostań współwydawcą pierwszego tłumaczenia książki prof. Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.