W poniedziałek, 7 kwietnia o godz. 16.30, w auli 11 Angelicum, w ramach cyklu wykładów Janopawłowych odbędzie się specjalne wydarzenie organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Krzysztof Zanussi wygłosi wykład pt. „Czy jest miejsce dla kina na Olimpie? Kino wobec wartości”. Po wykładzie odbędzie się dyskusja poprowadzona przez dr. Mateusza Wernera. Wydarzenie zakończy specjalny pokaz filmu „Liczba doskonała” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.
Wykład i dyskusja odbędą się w języku angielskim i będą transmitowane na żywo na kanale Angelicum na YouTube. Projekcja filmu będzie dostępna tylko dla widzów obecnych w Auli 11 w Angelicum.
Krzysztof Pius Zanussi (ur. 1939) jest reżyserem filmowym i teatralnym, producentem, scenarzystą, autorem książek i profesorem akademickim. Przed ukończeniem Szkoły Filmowej w Łodzi w 1967 roku studiował fizykę i filozofię. Jest autorem i reżyserem ponad czterdziestu filmów fabularnych, dokumentalnych i teatralnych. Otrzymał m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 1984 roku za film Rok spokojnego słońca oraz Nagrodę Jury i Nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes w 1980 roku za film Czynnik niezmienny. Wykładał w szkołach filmowych, m.in. w Łódzkiej Szkole Filmowej, National Film School w Wielkiej Brytanii i Danii, Columbia University w Nowym Jorku, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1990-1994 był przewodniczącym Federacji Europejskich Reżyserów Filmowych. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej oraz Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury Virtuosi al Pantheon, a także konsultantem Papieskiej Komisji Kultury. Jego filmy poruszają uniwersalne kwestie filozoficzne, moralne i duchowe dotyczące kondycji ludzkiej, miłości i śmierci, wiary i rozumu, a ich bohaterowie stają przed koniecznością wyboru.
Mateusz Werner (ur. 1970) jest filozofem kultury, krytykiem filmowym, autorem i wykładowcą. Wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi, na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie jest adiunktem na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Redaktor kwartalnika Kronos oraz książek: Co Kieślowski mówi nam dzisiaj? (Jerozolima 2008), Polish Cinema Now! (Londyn 2010; Seul 2012; Pekin 2015).
„Liczba doskonała”
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Włochy, Izrael, 2023
85 min.
Opis: Joachim i David to dwaj mężczyźni na zupełnie różnych etapach życia. Jeden to dojrzały mężczyzna, który nie musi już nikomu niczego udowadniać. Drugi to matematyczny geniusz, który porzucił obiecującą karierę biznesową za granicą i teraz szuka odpowiedniego pola do wykorzystania swoich talentów w Polsce. Czego mogą się od siebie nauczyć? Jak wybrać między intelektem, wiarą i miłością? „Liczba doskonała” to film o matematyce i Bogu. To historia człowieka rezygnującego z bogactwa na rzecz pasji, która okazuje się warta jeszcze więcej. To także opowieść o pustce w życiu i pełni życia, o egoizmie i radości dzielenia się z innymi.
Serdecznie zapraszamy!
***
Otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.
Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na tej uczelni w Rzymie 18 maja 2020 r. w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.
Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski.
Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2
Czy podobał się Państwu ten artykuł?
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?