Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Dariusz Karłowicz o projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” w rozmowie na antenie PR24

Dariusz Karłowicz o projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” w rozmowie na antenie PR24

Powstawało bardzo wiele rozmaitych wersji tego obrazu na całym świecie. Z całą pewnością kult Bożego Miłosierdzia, który za tą sprawą rozwinął się w Kościele katolickim jest najważniejszą dewocją naszych czasów – mówił Dariusz Karłowicz w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu 24. Rozmowa poświęcona była projektowi „Namalować katolicyzm od nowa”, który został zainicjowany przez Instytut Kultury św. Jan Pawła II na Angelicum i Teologię Polityczną.

„W kościołach w Polsce można znaleźć tysiące wersji tego obrazu, który, jeśli – jak robią to katolicy – wierzyć w relację z «Dzienniczka» s. Faustyny, został obstalowany przez Pana Jezusa największej mistyczce XX wieku” – mówił Dariusz Karłowicz w rozmowie z Filipem Memchesem w audycji „Życie z duszą czy bez” Polskiego Radia 24.

Link do całej audycji

„Pierwsze słowa «Dzienniczka», na które zwróciła uwagę wybitna znawczyni tego tekstu, a zarazem językoznawca – Izabela Rutkowska – brzmi: «O Miłości Wiekuista każesz malować obraz Swój święty», w czasie teraźniejszym. Te słowa zostały opisane już po tym, jak obraz powstał, więc trudno mieć wątpliwości, że życzeniem siostry Faustyny i Chrystusa, który się do niej z tym poleceniem zwracał, było, żeby powstawały kolejne wersje, po tej pierwszej Kazimierowskiego, która moim zdaniem jest najpiękniejsza albo jedną z piękniejszych” – ocenił założyciel Teologii Politycznej. 

Jak dodał Karłowicz, jest ona trochę mniej znana od wersji  najbardziej rozpowszechnionej autorstwa Adolfa Hyły. – Tej którą znamy z Krakowa, z Łagiewnik, a jeszcze mniej znaną od trzeciej wersji obrazu autorstwa Śledzińskiego, która powstała w wyniku konkursu, który w latach 50. zorganizowali biskupi, żeby nieco uporządkować tę ikonografię – przypomniał gość audycji.  

Z wyzwaniem namalowania obrazu miłosierdzia Bożego zmierzy się 11 polskich malarzy. Do współpracy zaprosił ich Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu. Prace mają powstać do końca stycznia przyszłego roku. 

Link do całej audycji

Bp Jacek Grzybowski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego

Namalować katolicyzm od nowa. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem

Czy sztuka wysoka wróci do Kościoła? Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego

[FILM] Jarosław Modzelewski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.