Dariusz Karłowicz o projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” w rozmowie na antenie PR24

Dariusz Karłowicz o projekcie „Namalować katolicyzm od nowa” w rozmowie na antenie PR24

Powstawało bardzo wiele rozmaitych wersji tego obrazu na całym świecie. Z całą pewnością kult Bożego Miłosierdzia, który za tą sprawą rozwinął się w Kościele katolickim jest najważniejszą dewocją naszych czasów – mówił Dariusz Karłowicz w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu 24. Rozmowa poświęcona była projektowi „Namalować katolicyzm od nowa”, który został zainicjowany przez Instytut Kultury św. Jan Pawła II na Angelicum i Teologię Polityczną.

„W kościołach w Polsce można znaleźć tysiące wersji tego obrazu, który, jeśli – jak robią to katolicy – wierzyć w relację z «Dzienniczka» s. Faustyny, został obstalowany przez Pana Jezusa największej mistyczce XX wieku” – mówił Dariusz Karłowicz w rozmowie z Filipem Memchesem w audycji „Życie z duszą czy bez” Polskiego Radia 24.

Link do całej audycji

„Pierwsze słowa «Dzienniczka», na które zwróciła uwagę wybitna znawczyni tego tekstu, a zarazem językoznawca – Izabela Rutkowska – brzmi: «O Miłości Wiekuista każesz malować obraz Swój święty», w czasie teraźniejszym. Te słowa zostały opisane już po tym, jak obraz powstał, więc trudno mieć wątpliwości, że życzeniem siostry Faustyny i Chrystusa, który się do niej z tym poleceniem zwracał, było, żeby powstawały kolejne wersje, po tej pierwszej Kazimierowskiego, która moim zdaniem jest najpiękniejsza albo jedną z piękniejszych” – ocenił założyciel Teologii Politycznej. 

Jak dodał Karłowicz, jest ona trochę mniej znana od wersji  najbardziej rozpowszechnionej autorstwa Adolfa Hyły. – Tej którą znamy z Krakowa, z Łagiewnik, a jeszcze mniej znaną od trzeciej wersji obrazu autorstwa Śledzińskiego, która powstała w wyniku konkursu, który w latach 50. zorganizowali biskupi, żeby nieco uporządkować tę ikonografię – przypomniał gość audycji.  

Z wyzwaniem namalowania obrazu miłosierdzia Bożego zmierzy się 11 polskich malarzy. Do współpracy zaprosił ich Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu. Prace mają powstać do końca stycznia przyszłego roku. 

Link do całej audycji

Bp Jacek Grzybowski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego

Namalować katolicyzm od nowa. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem

Czy sztuka wysoka wróci do Kościoła? Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego

[FILM] Jarosław Modzelewski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.