„Fides et Cultura” – nowa przestrzeń dialogu dla młodych

„Fides et Cultura” – nowa przestrzeń dialogu dla młodych

W Kościele i społeczeństwie brakuje przestrzeni do rzetelnego dialogu. Dyskusja zazwyczaj kończy się na emocjonalnych wywodach i zamykaniu się w swoich bańkach. Podjęliśmy więc projekt, który jest szansą na merytoryczną rozmowę. I to międzynarodową – pisze ks. Paweł Milerski w „Przewodniku Katolickim”, inicjator projektu „Fides et Cultura”, adresowanego do młodych ludzi różnych narodowości i różnych wyznań. Najbliższe spotkanie już w niedzielę, 28 listopada o godz. 20.00.

Niedzielne spotkanie w ramach projektu „Fides et Cultura” odbędzie się w formacie online, a tematem dyskusji będzie „Kościół i jego rola w kontekście przemian współczesnej kultury polskiej”. Gościem specjalnym, a zarazem referentem tematu będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Zapowiadając najbliższe spotkanie organizatorzy piszą na stronie projektu: „ Kościół, jako wspólnota wierzących w Chrystusa, działa i dociera do ludzi w określonym kontekście kultury i sytuacji społecznej, które w biegu historii podlegają zmianom. W związku z tym Kościół musi się wciąż na nowo odnajdować w nowych konstelacjach i formach, względnie wchodzić w określone role, poprzez które może w danym czasie głosić Chrystusa. W listopadzie będziemy rozmawiać o aktualnej roli Kościoła w Polsce, o funkcjach, jakie do tej pory spełniał, o tym co się w tym względzie zmienia i o tym, jak Kościół dzisiaj dociera do ludzi”.

W niedzielę młodzież rozmawiać będzie na temat „Kościoła i jego roli w kontekście przemian współczesnej kultury polskiej”

Inicjator „Fides et Cultura” odsłaniał niedawno na łamach „Przewodnika Katolickiego” szerszy kontekst, w jakim zrodził się pomysł powołania projektu do życia. – Z każdej różnicy potrafimy zrobić konflikt. Tymczasem wielu młodych ludzi jest już zmęczonych takim obrotem spraw. Chcą poznawać argumenty drugiej strony. I to wcale nie po to, by na nią przejść, ale by utwierdzić się w swojej tożsamości i umocnić ją, wypróbować w merytorycznej debacie – pisał ks. Paweł Milerski w tygodniku.

– W Warszawie, w Londynie czy w Kolonii zawsze stawiamy sobie podobne pytania: jak powinny układać się relacje między państwem a Kościołem, czy Kościół powinien się dostosować do oczekiwań współczesnego świata lub jak wytłumaczyć wyznawcy innej religii bądź osobie należącej do całkiem innego kręgu kulturowego, w co my jako katolicy właściwie wierzymy? I co to tak naprawdę znaczy wierzyć? – możemy przeczytać w innym miejscu artykułu, jaki ukazał się w „Przewodniku Katolickim”, który anonsował również niedzielne spotkanie z abp. Rysiem.

Do tej pory odbyło się sześć comiesięcznych spotkań organizowanych w ramach projektu „Fides et Cultura”. Z ich tematyką można zapoznać się pod tym linkiem

Więcej informacji o projekcie: www.fidesetcultura2020.com.

Artykuł w „Przewodniku Katolickim” nr 47/2021


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.