Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Fides et Cultura” – nowa przestrzeń dialogu dla młodych

„Fides et Cultura” – nowa przestrzeń dialogu dla młodych

W Kościele i społeczeństwie brakuje przestrzeni do rzetelnego dialogu. Dyskusja zazwyczaj kończy się na emocjonalnych wywodach i zamykaniu się w swoich bańkach. Podjęliśmy więc projekt, który jest szansą na merytoryczną rozmowę. I to międzynarodową – pisze ks. Paweł Milerski w „Przewodniku Katolickim”, inicjator projektu „Fides et Cultura”, adresowanego do młodych ludzi różnych narodowości i różnych wyznań. Najbliższe spotkanie już w niedzielę, 28 listopada o godz. 20.00.

Niedzielne spotkanie w ramach projektu „Fides et Cultura” odbędzie się w formacie online, a tematem dyskusji będzie „Kościół i jego rola w kontekście przemian współczesnej kultury polskiej”. Gościem specjalnym, a zarazem referentem tematu będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Zapowiadając najbliższe spotkanie organizatorzy piszą na stronie projektu: „ Kościół, jako wspólnota wierzących w Chrystusa, działa i dociera do ludzi w określonym kontekście kultury i sytuacji społecznej, które w biegu historii podlegają zmianom. W związku z tym Kościół musi się wciąż na nowo odnajdować w nowych konstelacjach i formach, względnie wchodzić w określone role, poprzez które może w danym czasie głosić Chrystusa. W listopadzie będziemy rozmawiać o aktualnej roli Kościoła w Polsce, o funkcjach, jakie do tej pory spełniał, o tym co się w tym względzie zmienia i o tym, jak Kościół dzisiaj dociera do ludzi”.

W niedzielę młodzież rozmawiać będzie na temat „Kościoła i jego roli w kontekście przemian współczesnej kultury polskiej”

Inicjator „Fides et Cultura” odsłaniał niedawno na łamach „Przewodnika Katolickiego” szerszy kontekst, w jakim zrodził się pomysł powołania projektu do życia. – Z każdej różnicy potrafimy zrobić konflikt. Tymczasem wielu młodych ludzi jest już zmęczonych takim obrotem spraw. Chcą poznawać argumenty drugiej strony. I to wcale nie po to, by na nią przejść, ale by utwierdzić się w swojej tożsamości i umocnić ją, wypróbować w merytorycznej debacie – pisał ks. Paweł Milerski w tygodniku.

– W Warszawie, w Londynie czy w Kolonii zawsze stawiamy sobie podobne pytania: jak powinny układać się relacje między państwem a Kościołem, czy Kościół powinien się dostosować do oczekiwań współczesnego świata lub jak wytłumaczyć wyznawcy innej religii bądź osobie należącej do całkiem innego kręgu kulturowego, w co my jako katolicy właściwie wierzymy? I co to tak naprawdę znaczy wierzyć? – możemy przeczytać w innym miejscu artykułu, jaki ukazał się w „Przewodniku Katolickim”, który anonsował również niedzielne spotkanie z abp. Rysiem.

Do tej pory odbyło się sześć comiesięcznych spotkań organizowanych w ramach projektu „Fides et Cultura”. Z ich tematyką można zapoznać się pod tym linkiem

Więcej informacji o projekcie: www.fidesetcultura2020.com.

Artykuł w „Przewodniku Katolickim” nr 47/2021


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.