Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Transmisja konferencji „Religia i polityka w czasach epokowej zmiany”

Transmisja konferencji „Religia i polityka w czasach epokowej zmiany”

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczyna się konferencja naukowa „Religia i polityka w czasach epokowej zmiany. Gośćmi specjalnymi konferencji są: kard. Gerhard Müller oraz prof. Jane Adolphe. Zapraszamy na transmisję.

Celem trzeciej międzynarodowej konferencji politologii religii na UKSW jest refleksja nad zmianami jakie zachodzą obecnie w relacjach między religią i polityką. Mają one – jak się wydaje – nie tylko kosmetyczny charakter, ale dotyczą samego paradygmatu tych relacji ukształtowanego w kulturze zachodniej w epoce nowoczesności. Źródło tych zmian zdaje się leżeć w sferze politycznej, która nie tylko ulega postępującej sekularyzacji, ale także zrywa z europejską metafizyką. Jednak w swoistym sprzężeniu zwrotnym oddziałują one również na samoświadomość zachodnich wspólnot religijnych, w tym Kościoła katolickiego. Przedefiniowaniu w sferze politycznej takich kategorii, jak prawda, godność osoby, prawa człowieka, małżeństwo, rodzina towarzyszy rozchwianie ich znaczenia również w doktrynach wspólnot chrześcijańskich. Podstawowe zasady etyczne ustępują niejednokrotnie wobec racji pragmatycznych (np. w sporze o aborcję, eutanazję, surogację, orientację seksualną), nie tylko w polityce, ale również w kościelnej praktyce. Wydaje się, że zmiana jest na tyle istotna, że zastosowanie zaproponowanego przez Papieża Franciszka określenia „epokowej zmiany” wydaje się zasadne.

" target="_blank">

Gościem specjalnym konferencji, w której bierze udział blisko stu naukowców z całego świata, jest kard. Gerhard Müller (prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012-17) oraz prof. Jane Adolphe (Ave Maria School of Law, Naples, USA). Więcej informacji i program: https://religionandpolitics.pl/pl/strona-glowna/


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.