Powstawało bardzo wiele rozmaitych wersji tego obrazu na całym świecie. Z całą pewnością kult Bożego Miłosierdzia, który za tą sprawą rozwinął się w Kościele katolickim jest najważniejszą dewocją naszych czasów – mówił Dariusz Karłowicz w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu 24. Rozmowa poświęcona była projektowi „Namalować katolicyzm od nowa”, który został zainicjowany przez Instytut Kultury św. Jan Pawła II na Angelicum i Teologię Polityczną.
„W kościołach w Polsce można znaleźć tysiące wersji tego obrazu, który, jeśli – jak robią to katolicy – wierzyć w relację z «Dzienniczka» s. Faustyny, został obstalowany przez Pana Jezusa największej mistyczce XX wieku” – mówił Dariusz Karłowicz w rozmowie z Filipem Memchesem w audycji „Życie z duszą czy bez” Polskiego Radia 24.
„Pierwsze słowa «Dzienniczka», na które zwróciła uwagę wybitna znawczyni tego tekstu, a zarazem językoznawca – Izabela Rutkowska – brzmi: «O Miłości Wiekuista każesz malować obraz Swój święty», w czasie teraźniejszym. Te słowa zostały opisane już po tym, jak obraz powstał, więc trudno mieć wątpliwości, że życzeniem siostry Faustyny i Chrystusa, który się do niej z tym poleceniem zwracał, było, żeby powstawały kolejne wersje, po tej pierwszej Kazimierowskiego, która moim zdaniem jest najpiękniejsza albo jedną z piękniejszych” – ocenił założyciel Teologii Politycznej.
Jak dodał Karłowicz, jest ona trochę mniej znana od wersji najbardziej rozpowszechnionej autorstwa Adolfa Hyły. – Tej którą znamy z Krakowa, z Łagiewnik, a jeszcze mniej znaną od trzeciej wersji obrazu autorstwa Śledzińskiego, która powstała w wyniku konkursu, który w latach 50. zorganizowali biskupi, żeby nieco uporządkować tę ikonografię – przypomniał gość audycji.
Z wyzwaniem namalowania obrazu miłosierdzia Bożego zmierzy się 11 polskich malarzy. Do współpracy zaprosił ich Instytut Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu. Prace mają powstać do końca stycznia przyszłego roku.
Bp Jacek Grzybowski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego
Namalować katolicyzm od nowa. Rozmowa z Dariuszem Karłowiczem
Czy sztuka wysoka wróci do Kościoła? Polscy artyści namalują ponownie obraz Miłosierdzia Bożego
[FILM] Jarosław Modzelewski o malowaniu obrazu Miłosierdzia Bożego