Virtus et Fraternitas. Pierwszy medal dla ludzi ratujących polskich obywateli

Virtus et Fraternitas. Pierwszy medal dla ludzi ratujących polskich obywateli

19 czerwca, prezydent Andrzej Duda wręczy medale Virtus et Fraternitas (z łac. Cnota i Braterstwo). Jest to pierwsze w historii odznaczenie honorujące osoby zasłużone dla ratowania polskich obywateli będących ofiarami totalitarnych zbrodni XX wieku. Uroczystość odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie.

Medal Virtus et Fraternitas ma być odpowiednikiem odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Instytucie Pileckiego, zajmującym się upamiętnianiem i badaniem tragicznych losów XX w. Utworzony z inicjatywy minister Magdaleny Gawin, działający dopiero od kilku lat Instytut szczególną uwagę przywiązuje do zbrodni, które dotknęły obywateli Polski. – Medal wręczany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako symbol pamięci i wdzięczności osobom, które niosły pomoc obywatelom polskim – podaje Instytut Pileckiego. 

Znaczenie odznaczenia na tym się jednak nie wyczerpuje. Zostało ono ustanowione także z myślą o tych, którzy poza granicami naszego kraju, spontanicznie i dobrowolnie, pielęgnują pamięć o naszych Rodakach, którym nie było dane przeżyć wojny lub przymusowych deportacji. Jest to działalność szczególnie ważna – podkreśla Instytut Pileckiego – bo nie wszędzie i nie zawsze może dotrzeć instytucjonalna pomoc państwa.

W tym roku medal ma otrzymać kilkanaście osób, m.in. Ukraińcy ratujący Polaków w trakcie zbrodni wołyńskiej, obywatel Kazachstanu pomagający polskim ofiarom sowieckich deportacji oraz węgierski dyplomata, który chronił internowanych polskich żołnierzy przed gestapo. Oto pełna lista kandydatów:

- Grupa Aleksandra Ładosia
- Chaim Yisroel Eiss
- dr Juliusz Kühl
- Konstanty Rokicki
- Stefan Jan Ryniewicz
- Abraham Silberschein
- Tassybaj Abdikarimow
- Anatolij Giergiel oraz Zinaida Giergiel z d. Radczuk
- prof. Władysław Konopczyński
- Antoni Nagórka oraz Władysława Nagórka z d. Lech
- gen. Lóránd Utassy de Újlak
- Ołeksandra Wasiejko z d. Łukaszko

Więcej na temat każdego z kandydatów można dowiedzieć się na stronie Instytutu Pileckiego.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, uroczystość wręczenia medali Virtus et Fraternitas z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się w środę 19 czerwca o godz. 14.00 w Teatrze Polskim w Warszawie przy ul. Karasia 2. Będzie to pierwsza tego typu uroczystość od momentu ustanowienia wyróżnienia.  

Przeczytaj rozmowę z minister Magdaleną Gawin 

(mr/kw)

Foto: Instytut Pileckiego


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

Pomóż nam odczytać JP2 na nowo. Zorganizuj z nami cykl wykładów o nauczaniu papieża
Wesprzyj cykl wykładów JP2 NA NOWO ODCZYTANY. DZIEŁO/KONTEKSTY/IDEE
Brakuje

Wpłać darowiznę
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.