Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Ks. prof. Tomasz Stępień w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9”

Ks. prof. Tomasz Stępień w poranku rozgłośni katolickich „Siódma 9”

W piątek, 14 czerwca w porannej audycji „Siódma 9” gościł ks. prof. Tomasz Stępień, autor niedawno wydanej przez Teologię Polityczną książki „Porządek i miłość. Koncepcja opatrzności Bożej w myśli starożytnej". W audycji rozmawiano na temat Opatrzności Bożej w związku z nową publikacją

– Książka zaczyna refleksję od początku myśli greckiej. Ponieważ jest to takie śledzenie, jak się temat opatrzności Bożej rozwijał, myślę, że każdy, kto zacznie ją czytać, będzie mógł razem z tokiem książki śledzić ten rozwój – wyjaśnił ks. Stępień.

Zapytany o związek między chrześcijańskim a starożytnym rozumieniem opatrzności, ks. Stępień zauważył, że nierzadko są one zaskakujące: – „Opatrzność” to termin grecki, który w Piśmie Świętym pojawia się jedynie w języku greckim. Oczywiście same zręby myślenia, że Bóg się nami opiekuje, są już w Starym Testamencie, ale nigdzie nie jest to nazwane jakimś jednym terminem, który by to określał. Tak naprawdę koncepcja opatrzności to jest koncepcja, która narodziła się w myśli greckiej, i to Grecy pierwsi wpadli na pomysł, już tak wcześnie jak Sokrates, Platon, że jeśli istnieje bóstwo, to to bóstwo musi być dobre, a jeśli jest dobre, to musi się opiekować człowiekiem i światem – mówił.

Druga część książki jest poświęcona pojęciu opatrzności u Ojców Kościoła, a zaczyna się od tego, w jaki sposób jest to w Piśmie Świętym. W Piśmie Świętym mamy w Księdze Mądrości tylko dwa przypadki, gdzie jest użyty termin grecki pronoia, czyli opatrzność. Zadziwiające jest to, że Ojcowie Kościoła przyjmują to pojęcie opatrzności jako całkowicie swoje. Chrześcijanie przyjmują to pojęcie, wchłaniając je w całości, ale to nie znaczy, że pojęcie chrześcijańskiej opatrzności jest dokładnie takie samo jak pogańskie – kontynuował ks. Stępień.

Link do audycji

Książkę "Opatrzność i Miłość" można kupić w księgarni Teologii Politycznej

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.