Virtus et Fraternitas. Pierwszy medal dla ludzi ratujących polskich obywateli

19 czerwca, prezydent Andrzej Duda wręczy medale Virtus et Fraternitas (z łac. Cnota i Braterstwo). Jest to pierwsze w historii odznaczenie honorujące osoby zasłużone dla ratowania polskich obywateli będących ofiarami totalitarnych zbrodni XX wieku. Uroczystość odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie.

Medal Virtus et Fraternitas ma być odpowiednikiem odznaczenia Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Instytucie Pileckiego, zajmującym się upamiętnianiem i badaniem tragicznych losów XX w. Utworzony z inicjatywy minister Magdaleny Gawin, działający dopiero od kilku lat Instytut szczególną uwagę przywiązuje do zbrodni, które dotknęły obywateli Polski. – Medal wręczany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jako symbol pamięci i wdzięczności osobom, które niosły pomoc obywatelom polskim – podaje Instytut Pileckiego. 

Znaczenie odznaczenia na tym się jednak nie wyczerpuje. Zostało ono ustanowione także z myślą o tych, którzy poza granicami naszego kraju, spontanicznie i dobrowolnie, pielęgnują pamięć o naszych Rodakach, którym nie było dane przeżyć wojny lub przymusowych deportacji. Jest to działalność szczególnie ważna – podkreśla Instytut Pileckiego – bo nie wszędzie i nie zawsze może dotrzeć instytucjonalna pomoc państwa.

W tym roku medal ma otrzymać kilkanaście osób, m.in. Ukraińcy ratujący Polaków w trakcie zbrodni wołyńskiej, obywatel Kazachstanu pomagający polskim ofiarom sowieckich deportacji oraz węgierski dyplomata, który chronił internowanych polskich żołnierzy przed gestapo. Oto pełna lista kandydatów:

- Grupa Aleksandra Ładosia
- Chaim Yisroel Eiss
- dr Juliusz Kühl
- Konstanty Rokicki
- Stefan Jan Ryniewicz
- Abraham Silberschein
- Tassybaj Abdikarimow
- Anatolij Giergiel oraz Zinaida Giergiel z d. Radczuk
- prof. Władysław Konopczyński
- Antoni Nagórka oraz Władysława Nagórka z d. Lech
- gen. Lóránd Utassy de Újlak
- Ołeksandra Wasiejko z d. Łukaszko

Więcej na temat każdego z kandydatów można dowiedzieć się na stronie Instytutu Pileckiego.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, uroczystość wręczenia medali Virtus et Fraternitas z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się w środę 19 czerwca o godz. 14.00 w Teatrze Polskim w Warszawie przy ul. Karasia 2. Będzie to pierwsza tego typu uroczystość od momentu ustanowienia wyróżnienia.  

Przeczytaj rozmowę z minister Magdaleną Gawin 

(mr/kw)

Foto: Instytut Pileckiego