Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Uczestnicy Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja działają na rzecz środowiska naturalnego

Uczestnicy Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja działają na rzecz środowiska naturalnego

Szkoła letnia Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja miała miejsce w lipcu tego roku, a już możemy obserwować pierwsze owoce – autorskie projekty młodych liderów. W pierwszej kolejności wystartowały projekty odpowiadające na problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Uczestnicy akademii to osoby, które czują potrzebę działania. Nie chcą być obserwatorami, ale chcą podjąć się kreowania rzeczywistości, która je otacza. Wiedzą też, że nie da się działać w pojedynkę –angażują do współpracy swoich przyjaciół. Wierzymy, że w ten sposób budują się wspólnoty i na naszych oczach wzrastają liderzy, którzy w przyszłości będą przewodzić najważniejszym przedsięwzięciom w swoich miejscowościach. Wśród prowadzonych przez 30 uczestników Akademii projektów znalazły się w tym roku 3 projekty o tematyce środowiskowej.

Ola z Pamiątkowa w Wielkopolsce w ostatni weekend przeprowadziła w swojej gminie „Granie w sprzątanie”. Celem akcji było sprzątanie okolicznych lasów, łąk i pól. W efekcie akcji mieszkańcy wspólnymi siłami sprzątnęli 3375 kg śmieci. Oli udało się zaangażować do organizacji akcji chyba wszystkich istotnych aktorów życia publicznego ze swojej gminy w tym nadleśnictwo, 4 sołectwa, lokalne szkoły, Ochotniczą Straż Pożarną, ośrodki sportowe, restauracje, lokalne media i przedsiębiorstwa. Nagrodą w konkursie na sprzątnięcie największej ilości śmieci był laptop ufundowany przez sponsorów przedsięwzięcia, a akcja zakończyła się piknikiem na lokalnym boisku.

Nie wiem, czy za sprawą Oli społeczność Szamotuł po raz pierwszy zrobiła wspólnie coś dla siebie nawzajem i co z tym jednoczącym potencjałem stanie się w przyszłości. Jestem jednak przekonana, że w przyszłości Ola dokona jeszcze wiele dobrych rzeczy, a zebrana podczas Akademii Liderów wiedza, umiejętności, doświadczenie i nawiązane przyjaźnie będą kapitałem, który pozwoli jej stać się prawdziwym gospodarzem odpowiedzialnie kształtującym swoje otoczenie.

Równolegle we Wrześni dwie inne akademistki Julia i Marcelina pracują nad grą miejską dotyczącą ochrony środowiska. Dziewczynom marzy się zintegrowanie społeczności mieszkańców swojego osiedla i wspólne stworzenie ogrodu sąsiedzkiego. Do swojego projektu zaangażowały już okoliczne drużyny harcerskie i są w rozmowach z przedstawicielami władz samorządowych. Mamy nadzieję, że powtórzą sukces Oli.

Natomiast Julia z Katowic postanowiła z grupą kolegów wybudować instalację w postaci Escape Room dotyczącą kwestii codziennych wyborów mających wpływ na środowisko naturalne. Wspólnie z wolontariuszami planuje poprowadzić warsztaty ekologiczne z wykorzystaniem swojej konstrukcji w okolicznych szkołach podstawowych.

Na szkole letniej Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja uczestnicy uczyli się prowadzić projekty społeczne od podstaw, a więc budować harmonogram, pozyskiwać sponsorów, prowadzić negocjacje i zarządzać zespołem. Każdy z uczestników otrzymał także stypendium oraz wsparcie doświadczonego tutora na okres prowadzenia projektu. Wierzymy, że tak prowadzony program jest szansą na wychowanie kolejnego pokolenia liderów.

Więcej informacji o projektach akademistów znajdziesz na profilu Akademii Liderów na Facebooku

https://www.facebook.com/AkademiaFSM


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.