Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Szkoła Letnia Akademii Liderów. Pierwsze trzy dni za nami!

Szkoła Letnia Akademii Liderów. Pierwsze trzy dni za nami!

30 młodych uczestników z całej Polski spędza czas wspólnie w Karczówce pod Kielcami ucząc się jak prowadzić projekty społeczne i kształtując swoje kompetencje liderskie. Młodzi pracują w trzech grupach warsztatowych w pięknym otoczeniu starego klasztoru ojców pallotynów.

Za nami już warsztaty o budowaniu zespołu i komunikacji w grupie. Uczestnicy uczyli się również jak definiować cele, tworzyć harmonogram i angażować do wspólnego działania wolontariuszy. Był też czas na rozmowę o cechach dobrych liderów i analizę potencjału lidera, mocnych i słabszych stron każdego z uczestników.

Akademiści uczą się poprzez praktyczne ćwiczenia, sprawdzają różne modele działania, dopracowują swoje autorskie projekty społeczne i biorą udział w indywidualnych rozmowach z tutorami.

W środę wieczorem odbyła się projekcja dramatu Wojciecha Tomczyka „Norymberga” i spotkanie dyskusyjne z autorem. Rozmowa dotyczyła niezrealizowanej w Polsce lustracji po 1989 roku i konsekwencjach tej decyzji, a także czym jest wolność, kultura, co Polaków łączy, a co dzieli. Tomczyk przekonywał młodzież o istocie wartości normatywnych dla kształtowania się polskiej wspólnoty narodowej. Wśród najistotniejszych wymienił solidarność, odpowiedzialność za słabszych i sprawiedliwość. Opowiadał o wadze wspólnych doświadczeń, wspólnej historii. Młodzież włączyła się w rozmowę o potrzebie dziwienia się otaczającemu światu i podążania za tym zdziwieniem, dzięki któremu rodzi się twórczość i potrzeba zmiany. Uczestnicy mieli do autora masę pytań. Choćby o to na ile literatura i sztuka powinna odpowiadać na współczesne problemy i opisywać otaczającą rzeczywistość, a na ile służyć pięknu. 

W czwartek odwiedzili nas natomiast eksperci z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i pokazali jak efektywnie budować od podstaw własną firmę, która z jednej strony odpowie na potrzeby i pozwoli rozwiązać wybrany problem, z drugiej przyniesie korzyść finansową. Akademiści zaskoczyli trenerów swoimi dojrzałymi pomysłami i zaangażowaniem opracowując w trakcie warsztatów swoje pomysły biznesowe. Wśród nich pojawiła się choćby propozycja serwisu łączącego osoby w podeszłym wieku z opiekunami i wolontariuszami, farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim, czy aplikacja pozwalająca na wykorzystanie żywności, która pozostaje na koniec dnia firmom cateringowym i restauracjom.

Obecnie akademiści biorą udział w najsłynniejszej na świecie grze negocjacyjna Smile Urbo, dzięki której w praktyce uczą się zasad prowadzenia efektywnych negocjacji.  

Antonina Grządkowska

Fot. Sonia Wargacka


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.