Już wkrótce rusza 5. edycja Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

Już wkrótce rusza 5. edycja Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

22 lipca rozpoczyna się 5. edycja Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Dowiedz się więcej, czym jest Akademia i co mówią o niej jej organizatorzy i uczestnicy.

Podstawą jest wzięcie odpowiedzialności

„Interesuje nas szkolenie ludzi, którzy są gotowi wziąć odpowiedzialność za innych, są gotowi do aktu solidarności, poświęcenia swojego czasu, talentu, energii i zapału po to, by nosić ciężary innych. Chcemy szkolić osoby potrafiące zaangażować do działania swoich kolegów, zbudować zespół – osoby, które mają szansę zmieniać Polskę w kraj ludzi solidarnych” – wyjaśnia Dariusz Karłowicz prezes Fundacji Świętego Mikołaja.

To dlatego zadaniem uczestników Akademii Liderów jest przygotowanie i poprowadzenie autorskiego projektu w swoich miejscowościach. Są to projekty społeczne, czyli przemyślane działania dla dobra wspólnego, przedsięwzięcia samopomocowe czy charytatywne, lub projekty historyczne skoncentrowane na pielęgnowaniu pamięci, kultury i tożsamości małych ojczyzn oraz integrujące różne pokolenia. Młodym postawiono wyzwanie: marzy Ci się zmiana świata na lepsze? Zatem spraw, aby ta zmiana się wydarzyła! Ale to jeszcze nie wszystko – każda z młodych osób, która trafia do Akademii, ma za zadanie zaangażować do realizacji swojego projektu minimum trzech wolontariuszy.

„Tylko poprzez samodzielne działanie i doświadczenie przewodzenia innymi młodzi mogą nauczyć się prawdziwej odpowiedzialności” – podkreśla Joanna Paciorek.

Prowadzone przez akademistów projekty są wyjątkowo różnorodne, tak jak ich temperamenty, wrażliwość i pasje. Łączy je wszystkie jednak to, że odpowiadają na lokalne potrzeby, które zauważone zostały przez samych młodych i tworzone są z młodzieńczym zapałem. W ciągu czterech lat prowadzenia Akademii wzięło w niej już udział 146 młodych osób, prowadzących 100 projektów społecznych dotyczących istotnych spraw dla młodzieży i ich społeczności lokalnych, a także angażując do ich realizacji ponad 700 dodatkowych młodych wolontariuszy.

Między innymi, Wojtek z Przemyśla zdecydował się na rozkręcenie akcji samopomocy szkolnej – wspólnie z kolegami prowadzili warsztaty dla osób z młodszych klas pod hasłem „Łyk wiedzy” o tym, jak efektywnie się uczyć i szybko zapamiętywać, Weronika z Łęczycy natomiast prowadziła w swojej okolicy akcję profilaktyczną „W rytmie serca”, a Julia z Zawiercia zrealizowała projekt „100 drzew na 100 lecie odzyskania niepodległości”, w którą zaangażowali się przedstawiciele władz lokalnych i organizacji pozarządowych. Co ciekawe, okazało się, że poprowadzony przez nią projekt stał się najważniejszym punktem programu obchodów rocznicowych w gminie.

„Akademia Liderów daje szansę odkrywania siebie i drugiego człowieka. Dostrzeżenie jego potrzeb, ale i możliwości. Przede wszystkim, Akademia uczy jak na te potrzeby skutecznie i z troską odpowiedzieć” – tak udział w Akademii Liderów FŚM podsumował Sebastian Niżnik z Leżajska.

Akademia, czyli rozwój charakteru i kompetencji

Program Fundacji Świętego Mikołaja nie mógłby jednak nosić nazwy Akademii, gdyby organizatorzy nie chcieli towarzyszyć w rozwoju młodych osób. Dlatego, zanim uczestnicy rozpoczną prowadzenie autorskich projektów zaproszeni są do wzięcia udziału w nieodpłatnej 10-dniowej szkole letniej, a następnie nawiązując do klasycznej relacji mistrza i ucznia oferuje się im kilkumiesięczny tutoring. Cel jest jasny: przekazać wiedzę i umiejętności potrzebne do samodzielnego prowadzenia projektów. Zaproszeni przez Fundację eksperci uczą akademistów jak postawione cele przekuć w konkretny plan działania, jak budować harmonogram i budżet projektowy, jak przekonywać partnerów do wspólnego działania oraz jak mądrze przewodzić zespołowi ludzi.

Bycie liderem to jednak nie tylko wiedza jak efektywnie działać krok po kroku, ale również kwestia charakteru, umiejętności wsłuchiwania się w potrzeby innych osób, szczególnie słabszych członków wspólnoty, czy znajdywania w sobie siły do bycia dla innych nawet, gdy dopada nas chandra. To dlatego uczestnicy Akademii prócz warsztatów na szkole letniej mają szansę wziąć udział w spotkaniach dyskusyjnych z wyjątkowymi osobami ze świata biznesu, polityki, nauki oraz kultury, którzy swoim życiem pokazują, jak można łączyć służbę społeczną z sukcesem zawodowym i osobistym. W ostatnim roku Akademiści mieli szansę spotkać się między innymi z jednym z najważniejszych polskich reżyserów – Krzysztofem Zanussim, który przekonywał młodych liderów do tego, że człowiek stworzony został do czegoś więcej, niż do wygody i przyjemności, a także jak ważne jest to, aby tę tajemnicę dobrze zrozumieć. Wśród gości znalazł się także Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiadający o wadze wspólnoty i służby, czy ksiądz prof. Jacek Grzybowski prowadzący rozważania o przemianach kulturowych w Europie.

Uczestnicy Akademii dobrze wyczuwają, co to znaczy być prawdziwym liderem. Tak o Akademii powiedział Wojtek Fokczyński z Lublińca – „Akademia Liderów nie tylko nauczyła mnie prowadzenia projektów społecznych. Pokazała także, że to jak świat będzie wyglądał w przyszłości zależy tylko od nas. Akademia to szansa na zmianę siebie oraz otoczenia – mam nadzieję, że ją dobrze wykorzystam.”

Chcąc inwestować w młodych liderów, Fundacja Świętego Mikołaja zdecydowała się również każdemu z uczestników Akademii przyznać stypendium na rozwój pasji i talentów na cały rok szkolny.

Siła więzi i przyjaźni

Bezspornie Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja to dla młodzieży także wspaniała przygoda i miejsce, w którym zawiązywane są przyjaźnie na całe życie. W Akademii spotkają się młode zaangażowane społecznie osoby z całej Polski. Wielu uczestników odkrywa, że gdzieś daleko w innym mieście mieszka ktoś, kto widzi świat w podobny sposób. Dla innych jest to szansa na konfrontacje i dyskusję nad kształtem rzeczy ważnych z osobami widzącymi świat z innej perspektywy. Wszyscy jednak na zakończenie Akademii mocno podkreślają wartość, jaką było spotkanie z innymi młodymi liderami. Szczególnym momentem budującym przyjaźń między akademistami był zjazd absolwentów, który Fundacja Świętego Mikołaja zorganizowała w styczniu 2019 roku w formie rejsu na pokładzie żaglowca Pogoria po Morzu Śródziemnym.

Tak o udziale w Akademii opowiada uczestniczka I edycji Alicja Lewandowska z Poznania. – „Akademia była dla mnie lekcją pokory, przyjaźni, poznaniem samej siebie. Podczas Akademii nauczyłam się radzić sobie z własnymi słabościami i poznałam wspaniałych ludzi. Chciałabym, żebyśmy nadal mogli się spotykać i wymieniać doświadczeniami. Akademię Liderów Fundacji Świętego Mikołaja zapamiętam do końca życia".

Joanna Paciorek podkreśla – „Na naszych oczach, rozwija się ogólnopolskie środowisko młodych wrażliwych i przygotowanych do działania młodych osób. Osób, które wiedzą, że mogą na siebie liczyć i chcą wspólnie działać. To znak, że pomysł powołania Akademii Liderów był trafiony”.

Żywym dowodem na siłę wspólnoty absolwentów Akademii jest choćby to, że w ostatnim miesiącu grupa 30 z nich, wywodzących się z różnych edycji prowadzonego programu, postanowiła wspólnie rozpocząć nowy ogólnopolski projekt na rzecz osób niewidzących. Działanie to nie jest moderowane w żaden sposób przez pracowników Fundacji Świętego Mikołaja.

Antonina Grządkowska

Artykuł ukazał się w kwietniowym numerze „Listu Do Pani”


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.