Poznajcie pomysły nowo przyjętych uczestników Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

Poznajcie pomysły nowo przyjętych uczestników Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja

31 młodych aktywistów weźmie udział w 5. edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. Jesteśmy pod dużym wrażeniem dotychczasowego zaangażowania i osiągnięć, a przede wszystkim pomysłów na projekty społeczne młodych, którzy wchodzą do naszego programu.

W ramach 5 edycji realizowane będą 24 projekty (jednoosobowo lub w dwuosobowych zespołach), w tym 15 o charakterze społecznym i 9 historycznych. Uczestnicy pochodzą z całej Polski, zarówno większych i mniejszych miejscowości, a ich pomysły na działanie są bardzo różnorodne. Młodzi planują między innymi stworzyć lokalne centrum samopomocy naukowej, prowadzić integracyjne warsztaty z uczniami ze szkoły specjalnej, budować sąsiedzkie ogródki warzywne, czy prowadzić międzypokoleniowy festiwal gier podwórkowych. Jeden z projektów będzie realizowany w Londynie wśród młodej Polonii. Natomiast w ramach projektów historycznych akademiści postanowili pochylić się nad twórczością Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Zdzisława Beksińskiego, a także zorganizować lokalne obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Nie zabraknie też działań upamiętniających lokalnych bohaterów i pielęgnujących lokalne tradycje.

Pełna lista przyjętych uczestników i zgłoszonych przez nich projektów znajduje się tutaj.  

Wrażliwość, z jaką akademiści chcą odpowiedzieć na problemy rozpoznane w swoim otoczeniu jest inspirująca i ujmująca. Wierzymy, że w przyszłości to właśnie nasi absolwenci będą gospodarzami życia publicznego w Polsce i kołami zamachowymi ważnych i potrzebnych zmian w swoich społecznościach. Dlatego tak cieszy nas, że już teraz odważnie podnoszą istotne kwestie społeczne i szukają na nie odpowiedzi, jak choćby poruszając problem depresji wśród młodzieży, przemocy rówieśniczej i braku integracji między pokoleniami czy osobami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Z zaangażowaniem podnoszą także tematy ochrony środowiska naturalnego.

Uczestnicy Akademii Liderów wezmą udział w szkole letniej w lipcu w Karczówce pod Kielcami, podczas której przejdą zaawansowane szkolenie z prowadzenia projektów, zarządzania zespołem, fundraisingu, budowania relacji z różnorodnymi partnerami i komunikacji. Pod opieką tutorów dopracują swoje projekty, które jesienią będą realizować w swoich społecznościach lokalnych. Będą mieli też okazję poznać inspirujących gości, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem i poruszać ważkie tematy społeczne. Wśród zaproszonych gości: Eliza Dzwonkiewicz, Wojciech Tomczyk, Piotr Dardziński, ks. prof.  Jacek Grzybowski. Mamy nadzieję, że akademiści ze szkoły letniej wrócą bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę oraz zainspirowani do działania.

Akademię Liderów powołaliśmy 5 lat temu aby wyszukiwać i kształcić wyjątkowo zaangażowaną młodzież do pełnienia roli liderów w swoich społecznościach lokalnych, a w przyszłości angażowania się w organizację życia publicznego Polski. Akademia Liderów Fundacji Świętego Mikołaja prowadzona jest pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Działania możemy prowadzić dzięki hojności darczyńców indywidualnych oraz Fundacji „ORLEN – Dar Serca” i Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Wśród partnerów Akademii są: Muzeum Powstania Warszawskiego, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Centrum Myśli Jana Pawła II, Stowarzyszenie Przymierze Rodzin. Patronatem medialnym program objęty został przez Program Trzeci Polskiego Radia, TVP Info, tygodnik „Idziemy”.

Chcesz wesprzeć młodych liderów? Przekaż darowiznę: Fundacja Świętego Mikołaja, nr konta 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Akademię Liderów”.


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.