Szkoła Letnia Akademii Liderów. Pierwsze trzy dni za nami!

30 młodych uczestników z całej Polski spędza czas wspólnie w Karczówce pod Kielcami ucząc się jak prowadzić projekty społeczne i kształtując swoje kompetencje liderskie. Młodzi pracują w trzech grupach warsztatowych w pięknym otoczeniu starego klasztoru ojców pallotynów.

Za nami już warsztaty o budowaniu zespołu i komunikacji w grupie. Uczestnicy uczyli się również jak definiować cele, tworzyć harmonogram i angażować do wspólnego działania wolontariuszy. Był też czas na rozmowę o cechach dobrych liderów i analizę potencjału lidera, mocnych i słabszych stron każdego z uczestników.

Akademiści uczą się poprzez praktyczne ćwiczenia, sprawdzają różne modele działania, dopracowują swoje autorskie projekty społeczne i biorą udział w indywidualnych rozmowach z tutorami.

W środę wieczorem odbyła się projekcja dramatu Wojciecha Tomczyka „Norymberga” i spotkanie dyskusyjne z autorem. Rozmowa dotyczyła niezrealizowanej w Polsce lustracji po 1989 roku i konsekwencjach tej decyzji, a także czym jest wolność, kultura, co Polaków łączy, a co dzieli. Tomczyk przekonywał młodzież o istocie wartości normatywnych dla kształtowania się polskiej wspólnoty narodowej. Wśród najistotniejszych wymienił solidarność, odpowiedzialność za słabszych i sprawiedliwość. Opowiadał o wadze wspólnych doświadczeń, wspólnej historii. Młodzież włączyła się w rozmowę o potrzebie dziwienia się otaczającemu światu i podążania za tym zdziwieniem, dzięki któremu rodzi się twórczość i potrzeba zmiany. Uczestnicy mieli do autora masę pytań. Choćby o to na ile literatura i sztuka powinna odpowiadać na współczesne problemy i opisywać otaczającą rzeczywistość, a na ile służyć pięknu. 

W czwartek odwiedzili nas natomiast eksperci z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i pokazali jak efektywnie budować od podstaw własną firmę, która z jednej strony odpowie na potrzeby i pozwoli rozwiązać wybrany problem, z drugiej przyniesie korzyść finansową. Akademiści zaskoczyli trenerów swoimi dojrzałymi pomysłami i zaangażowaniem opracowując w trakcie warsztatów swoje pomysły biznesowe. Wśród nich pojawiła się choćby propozycja serwisu łączącego osoby w podeszłym wieku z opiekunami i wolontariuszami, farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim, czy aplikacja pozwalająca na wykorzystanie żywności, która pozostaje na koniec dnia firmom cateringowym i restauracjom.

Obecnie akademiści biorą udział w najsłynniejszej na świecie grze negocjacyjna Smile Urbo, dzięki której w praktyce uczą się zasad prowadzenia efektywnych negocjacji.  

Antonina Grządkowska

Fot. Sonia Wargacka