Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Tysiące Słowaków i Niemców wyszło na ulice w obronie życia

Tysiące Słowaków i Niemców wyszło na ulice w obronie życia

Ostatnie dni obfitowały w znaki nadziei u naszych sąsiadów. W Marszu dla Życia, jaki przeszedł wczoraj ulicami Bratysławy udział wzięło 50 tysięcy Słowaków, zaś w stolicy Niemiec kilka tysięcy Berlińczyków protestowało w sobotnim Marszu dla Życia przeciwko aborcji i eutanazji.

Marsz w Bratysławie miał mocne wsparcie katolickich hierarchów Słowacji oraz duchownych innych wyznań. Warty podkreślenia jest fakt, że wzięli w nim udział wszyscy katoliccy biskupi tego kraju, wspierani przez sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich arcybiskupa Cyrila Vasila. A także reprezentantów słowackich wspólnot protestanckich. Marsz Życia został wsparty także przez Papieża Franciszka. W liście wysłanym przez Sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina do arcybiskupa Zwoleńskiego z Bratysławy, Papież docenił pracę organizacji działającej na rzecz Marszu Życia oraz zapewnił, że swym apostolskim błogosławieństwem obejmuje wszystkich jego organizatorów i uczestników.

Na Słowacji maleje liczba aborcji chirurgicznych

Zdaniem Marka Michalčíka, głównego koordynatora bratysławskiego Marszu, u naszych południowych sąsiadów widać pierwsze owoce walki o ochronę nienarodzonych dzieci. – Na Słowacji maleje liczba aborcji chirurgicznych. Jestem przekonany, że zawdzięczamy to Narodowemu Marszowi dla Życia oraz działalności organizacji pro-life. Chcemy wolności dla naszych nienarodzonych dzieci, chcemy aby miały szansę się narodzić – mówi Michalčík, podkreślając jednocześnie znaczenie pracy blisko 40 słowackich organizacji niosących pomoc ciężarnym matkom będącym w potrzebie.

W specjalnym Manifeście uczestnicy Narodowego Marszu dla Życia 2019, podkreślili niepodważalną ochronę ludzkiego życia na każdym jego etapie – od poczęcia do naturalnej śmierci. Sygnatariusze manifestu wskazali na konieczność poszanowania wrodzonej godności każdej osoby: „Prawo do życia i poszanowanie godności przysługują każdemu, bez względu na pochodzenie, rasę, kolor skóry, religię, zdrowie oraz wiek”. 

Do uczestników Marszu zwrócili się również międzynarodowi liderzy zaangażowani w działalność pro-life. Jedną z zabierających głos była Obianuju Ekeocha z Culture for Life Africa w Nigerii. – Dla mnie, jako czarnoskórej kobiety, ważne jest aby uznać prawo dzieci nienarodzonych do życia. Jego brak przypomina mi niewolnictwo. W przeszłości osoby, takie jak ja, nie były traktowane jak ludzie. Jestem tutaj dla każdego dziecka, będącego w łonie matki. One mają prawo do życia na Słowacji i w każdym innym miejscu na świecie – mówiła.

W Niemczech około 90 proc. abortowanych dzieci nienarodzonych to dzieci ze zdiagnozowanym Zespołem Downa

Marsz dla Życia – już po raz piętnasty – przeszedł także ulicami Berlina.  Jego organizatorzy ocenili liczbę uczestników na ponad 8 tysięcy, czyli o ok. 2,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, wśród uczestników marszu byli katoliccy biskupi-ordynariusze: Stefan Oster z Pasawy, Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i Wolfgang Ipolt z Görlitz, wspierani przez biskupów pomocniczych – Floriana Wörnera z Augsburga i Matthiasa Heinricha z Berlina. W Marszu udział wzięli także przedstawiciele wspólnot protestanckich – biskup Hans-Jörg Voigt z Samodzielnego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (SELK) oraz Ekkehard Vetter, przewodniczący Niemieckiego Związku Ewangelickiego.

Ordynariusz Pasawy przypomniał zebranym, że w Niemczech dokonuje się ponad 100 tys. aborcji rocznie. Podkreślił jednocześnie, że „najbardziej śmiertelnie zagrożoną grupą ludzi w naszym społeczeństwie są obecnie nienarodzone dzieci niepełnosprawne”. W tym kontekście wskazał, że ok. 90 proc. abortowanych dzieci nienarodzonych to dzieci ze zdiagnozowanym Zespołem Downa. – Gdzie mamy protest przeciwko potwornej antyludzkiej wrogości skupionej na tej grupie? – pytał bp Oster.

Jak podaje KAI, w Berlinie odbyła się – podobnie jak w poprzednich latach – kilkusetosobowa kontrmanifestacja środowisk lewicowych domagających się nieograniczonego prawa do aborcji.

Źródło: TC KBS//KAI


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.