Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Tysiące Słowaków i Niemców wyszło na ulice w obronie życia

Tysiące Słowaków i Niemców wyszło na ulice w obronie życia

Ostatnie dni obfitowały w znaki nadziei u naszych sąsiadów. W Marszu dla Życia, jaki przeszedł wczoraj ulicami Bratysławy udział wzięło 50 tysięcy Słowaków, zaś w stolicy Niemiec kilka tysięcy Berlińczyków protestowało w sobotnim Marszu dla Życia przeciwko aborcji i eutanazji.

Marsz w Bratysławie miał mocne wsparcie katolickich hierarchów Słowacji oraz duchownych innych wyznań. Warty podkreślenia jest fakt, że wzięli w nim udział wszyscy katoliccy biskupi tego kraju, wspierani przez sekretarza watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich arcybiskupa Cyrila Vasila. A także reprezentantów słowackich wspólnot protestanckich. Marsz Życia został wsparty także przez Papieża Franciszka. W liście wysłanym przez Sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina do arcybiskupa Zwoleńskiego z Bratysławy, Papież docenił pracę organizacji działającej na rzecz Marszu Życia oraz zapewnił, że swym apostolskim błogosławieństwem obejmuje wszystkich jego organizatorów i uczestników.

Na Słowacji maleje liczba aborcji chirurgicznych

Zdaniem Marka Michalčíka, głównego koordynatora bratysławskiego Marszu, u naszych południowych sąsiadów widać pierwsze owoce walki o ochronę nienarodzonych dzieci. – Na Słowacji maleje liczba aborcji chirurgicznych. Jestem przekonany, że zawdzięczamy to Narodowemu Marszowi dla Życia oraz działalności organizacji pro-life. Chcemy wolności dla naszych nienarodzonych dzieci, chcemy aby miały szansę się narodzić – mówi Michalčík, podkreślając jednocześnie znaczenie pracy blisko 40 słowackich organizacji niosących pomoc ciężarnym matkom będącym w potrzebie.

W specjalnym Manifeście uczestnicy Narodowego Marszu dla Życia 2019, podkreślili niepodważalną ochronę ludzkiego życia na każdym jego etapie – od poczęcia do naturalnej śmierci. Sygnatariusze manifestu wskazali na konieczność poszanowania wrodzonej godności każdej osoby: „Prawo do życia i poszanowanie godności przysługują każdemu, bez względu na pochodzenie, rasę, kolor skóry, religię, zdrowie oraz wiek”. 

Do uczestników Marszu zwrócili się również międzynarodowi liderzy zaangażowani w działalność pro-life. Jedną z zabierających głos była Obianuju Ekeocha z Culture for Life Africa w Nigerii. – Dla mnie, jako czarnoskórej kobiety, ważne jest aby uznać prawo dzieci nienarodzonych do życia. Jego brak przypomina mi niewolnictwo. W przeszłości osoby, takie jak ja, nie były traktowane jak ludzie. Jestem tutaj dla każdego dziecka, będącego w łonie matki. One mają prawo do życia na Słowacji i w każdym innym miejscu na świecie – mówiła.

W Niemczech około 90 proc. abortowanych dzieci nienarodzonych to dzieci ze zdiagnozowanym Zespołem Downa

Marsz dla Życia – już po raz piętnasty – przeszedł także ulicami Berlina.  Jego organizatorzy ocenili liczbę uczestników na ponad 8 tysięcy, czyli o ok. 2,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, wśród uczestników marszu byli katoliccy biskupi-ordynariusze: Stefan Oster z Pasawy, Rudolf Voderholzer z Ratyzbony i Wolfgang Ipolt z Görlitz, wspierani przez biskupów pomocniczych – Floriana Wörnera z Augsburga i Matthiasa Heinricha z Berlina. W Marszu udział wzięli także przedstawiciele wspólnot protestanckich – biskup Hans-Jörg Voigt z Samodzielnego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego (SELK) oraz Ekkehard Vetter, przewodniczący Niemieckiego Związku Ewangelickiego.

Ordynariusz Pasawy przypomniał zebranym, że w Niemczech dokonuje się ponad 100 tys. aborcji rocznie. Podkreślił jednocześnie, że „najbardziej śmiertelnie zagrożoną grupą ludzi w naszym społeczeństwie są obecnie nienarodzone dzieci niepełnosprawne”. W tym kontekście wskazał, że ok. 90 proc. abortowanych dzieci nienarodzonych to dzieci ze zdiagnozowanym Zespołem Downa. – Gdzie mamy protest przeciwko potwornej antyludzkiej wrogości skupionej na tej grupie? – pytał bp Oster.

Jak podaje KAI, w Berlinie odbyła się – podobnie jak w poprzednich latach – kilkusetosobowa kontrmanifestacja środowisk lewicowych domagających się nieograniczonego prawa do aborcji.

Źródło: TC KBS//KAI


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.