Mikołaj Marczak zaprasza na debatę i film o fenomenie powstańczych małżeństw

Mikołaj Marczak zaprasza na debatę i film o fenomenie powstańczych małżeństw

„W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego zostało udzielonych ponad 256 ślubów. To cztery śluby dziennie, czyli dosyć dużo – mówił w radiowej audycji „Siódma 9” Mikołaj Marczak z Teologii Politycznej. Fenomen małżeństw powstańczych będzie jednym z tematów debaty w naszej redakcji. Wraz z zaproszonymi prelegentami obejrzymy również film dokumentalny „Epidemia miłości”.

Już jutro, 19 września, spotkamy się w redakcji Teologii Politycznej przy ul. Koszykowej 24/7, aby obejrzeć film «Epidemia miłości» autorstwa Macieja Piwowarczuka, opowiadający historie kilku wybranych par, które zawarły związki małżeńskie w trakcie Powstania Warszawskiego. 

– Po projekcji chcemy porozmawiać o tych historiach z reżyserem filmu. Ale co ważniejsze także jednym z ostatnich żyjących powstańców z batalionu «Zośka», panem Jakubem Nowakowskim ps. «Tomek» – mówił Mikołaj Marczak w rozmowie z redaktorem Marcinem Fijołkiem. Przypomniał, że w debacie udział weźmie również Małgorzata Czerwińska-Buczek, autorka kilku książek przywołujących w bezpośrednich rozmowach z Powstańcami okupacyjne i powstańcze realia. 

– Generalnie będziemy chcieli porozmawiać o wartościach, które stały za powstańcami. Co im przyświecało podczas tego zrywu – mówił Mikołaj Marczak. – Wyjdziemy od lżejszego tematu, czyli od ślubów, które zostały zawarte w czasie Powstania Warszawskiego – kontynuował. – Jak wiemy, nie wszystkie małżeństwa przetrwały, nie wszystkie były udane. To były chwile bardzo emocjonalne, graniczne. Będziemy mogli, porozmawiać z naszym powstańcem, o specyficznej atmosferze w której ludzie byli wychowani, gdzie te wartości się ujawniały i jak były przekazywane – zakończył Mikołaj Marczak. 

Posłuchaj całej rozmowy z Mikołajem Marczakiem w audycji „Siódma 9”

Dołącz do wydarzenia „Epidemia miłości. Film i debata o wartościach w czasie Powstania" na Facebooku


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.