Podporządkowanie struktur religijnych państwu jest XVIII-wiecznym wynalazkiem cara Piotra I Wielkiego. Jednak w kontekście duchowym sprowadzanie prawosławia do roli religijnego zaplecza dla władzy jest bardzo niesłuszne
Z perspektywy historyczno-politycznej podporządkowanie rosyjskiej Cerkwi władzy jest faktem – powiedział Tomasz Herbich, filozof i redaktor „Teologii Politycznej” w audycji Filipa Mechesa zatytułowanej „Życie z duszą, czy bez?”. Tym razem poświęcona była ona rosyjskiemu prawosławiu, sojuszu tamtejszej Cerkwi z władzą, a także o tym, co łączy Wschód z Zachodem
Prawosławie rosyjskie kojarzone jest w Polsce bardzo często w kontekście politycznym. Patrzymy na ten odłam chrześcijaństwa, jako wyznanie mocno splecione z władzą. Mówiąc o Cerkwi wielu Polaków od razu wiąże ją z osobą cara. Tomasz Herbich uważa, że zależy to w dużej mierze od perspektywy z jakiej patrzymy na ten problem.
– Pewne ścisłe związki lub wręcz podporządkowanie struktur religijnych państwu jest XVIII-wiecznym wynalazkiem cara Piotra I Wielkiego. Było to w pewnym sensie przeszczepienie ideałów zachodnioeuropejskiego oświecenia. Jednak w kontekście duchowym sprowadzanie prawosławia do roli religijnej symboliki, czy nawet religijnego zaplecza dla władzy jest bardzo niesłuszne – powiedział Tomasz Herbich.
Polskie Radio 24/db
Czy podobał się Państwu ten artykuł?
Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.
Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?
(ur. 1988) – zastępca redaktora naczelnego „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Absolwent filozofii, teologii i politologii, doktorant w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii filozofii polskiej i rosyjskiej, teologii biblijnej, filozofii religii oraz filozofii polityki. Artykuły, recenzje i tłumaczenia z języka rosyjskiego publikował m.in. w „Teologii Politycznej”, „Teologii Politycznej Co Tydzień”, „Kronosie”, „Roczniku Historii Filozofii Polskiej”, „Słowie Krzyża”, „Przeglądzie Filozoficznym. Nowej Serii”, „Filo-Sofiji” i „Frondzie LUX”. W 2017 roku otrzymał prestiżowe Stypendium Cieszkowskiego na realizację projektu badawczego „Filozofia polskiego romantyzmu i rosyjski renesans religijno-filozoficzny w perspektywie porównawczej”. Radny Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy w kadencji 2014-2018. Obecnie radny m.st. Warszawy. Autor książki „Pragnienie Królestwa"