Inicjatywę na rzecz zachowania pamięci o zbrodni na Polakach podjęły: Instytut Pamięci Narodowej oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
Dzisiaj mija równo 80 lat od dnia 11 sierpnia 1937 r., gdy szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz operacyjny nr 00485, będący podstawą dla akcji aresztowań Polaków na terenie ZSRR. W ramach upamiętnienia tej tragicznej daty udostępniono bazę ofiar antypolskiego terroru w Związku Sowieckim w latach 30. XX wieku
Liczbę polskich ofiar ludobójstwa historycy szacują na co najmniej 111 tysięcy osób. Wielu zostało też skazanych na lata pobytu w łagrach. „Operacja polska” z lat 1937-38 nie funkcjonuje w zbiorowej świadomości Polaków. Na rzecz zachowania pamięci o tej zbrodni działania podejmują Instytut Pamięci Narodowej i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W dniu wczorajszym udostępniono bazę ofiar antypolskiego terroru w Związku Sowieckim w latach 1934-38 (www.ofiaryterroru.pl), powiązaną z portalem www.operacja-polska.pl.
Dziś natomiast o godzinie 18 w Przystanku Historia IPN odbędzie się debata historyczna i prezentacja albumu rosyjskiego historyka, prof. Nikołaja Iwanowa, pt. „Zginęli bo byli Polakami”. Z kolei o godzinie 14 przed pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (ul. Muranowska 2 w Warszawie) będzie mieć miejsce uroczystość, podczas której zostanie oddany hołd Polakom zamordowanym i represjonowanym w Związku Sowieckim w ramach operacji polskiej NKWD.
Więcej:
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!