Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Solidarność znaczy więź AD 2020 – Zbigniew Stawrowski

Solidarność znaczy więź AD 2020 – Zbigniew Stawrowski

W gorączce bieżących problemów, sporów i kłótni, które antagonizują Polaków, warto spojrzeć na nie z odpowiednim dystansem. Czterdziesta rocznica powstania Solidarności zachęca do tego, aby na nasze dzieje popatrzeć w dłuższej perspektywie i poszukać w nich głębszego sensu – pisze Zbigniew Stawrowski w wstępie do swojej najnowszej książki „Solidarność znaczy więź AD 2020” wydanej dzięki staraniom Instytutu Myśli Józefa Tischnera i Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Tytuł: Solidarność znaczy więź AD 2020
Autor: Zbigniew Stawrowski
Wydawcy: Instytut Myśli Józefa Tischnera i Państwowy Instytut Wydawniczy
ISBN: 978-83-60911-39-6
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 439

W 40. rocznicę narodzin ruchu Solidarności otrzymujemy książkę, której autor – świadek i uczestnik ówczesnych wypadków, a jednocześnie filozof od lat zajmujący się badaniem etycznych fundamentów wspólnoty politycznej – przedstawia syntezę swoich refleksji dotyczących najważniejszej idei, która torowała drogę wydarzeniom wyznaczającym kształt dzisiejszej Polski – począwszy od pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 roku, poprzez karnawał „pierwszej Solidarności”, bolesne doświadczenia stanu wojennego, aż po oczekiwania  i rozczarowania związane z odzyskaną wolnością oraz budową III Rzeczypospolitej.

Zebrane w książce eseje w jednej spójnej, choć wielowątkowej filozoficznej opowieści ujmują to, co się wydarzyło w Polsce, a czego Solidarność jest symbolem i niespełnionym ideałem.  Pomagają także lepiej zrozumieć podziały i konflikty, które dewastują dziś naszą wspólnotę.

„Mam nadzieję – pisze autor w Słowie wstępnym – że rozważania przedstawione w tej książce znajdą rezonans wśród tych czytelników, którzy niosą w pamięci wydarzenia ostatnich czterech dekad i którzy – na podstawie własnych doświadczeń – będą mogli zweryfikować trafność moich analiz i wniosków. Chciałbym, żeby dały one do myślenia także ludziom młodszym, szczególnie tym, którzy wynieśli z domu etos solidarności i w dzisiejszych niełatwych czasach – „przejmując pałeczkę” od swoich rodziców – starają się wcielać go w życie. Pragnę również, aby były znakiem nadziei, że nad losami naszej wspólnoty nie ciąży żadne fatum, lecz nawet w obliczu największych wyzwań i zagrożeń jej losy pozostają przede wszystkim w naszych własnych rękach”.

Spis treści

Słowo wstępne z książki

Książka jest dostępna na stronach wydawców: Instytutu Myśli Józefa TischneraPaństwowego Instytutu Wydawniczego


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.