Solidarność znaczy więź AD 2020 – Zbigniew Stawrowski

Solidarność znaczy więź AD 2020 – Zbigniew Stawrowski

W gorączce bieżących problemów, sporów i kłótni, które antagonizują Polaków, warto spojrzeć na nie z odpowiednim dystansem. Czterdziesta rocznica powstania Solidarności zachęca do tego, aby na nasze dzieje popatrzeć w dłuższej perspektywie i poszukać w nich głębszego sensu – pisze Zbigniew Stawrowski w wstępie do swojej najnowszej książki „Solidarność znaczy więź AD 2020” wydanej dzięki staraniom Instytutu Myśli Józefa Tischnera i Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Tytuł: Solidarność znaczy więź AD 2020
Autor: Zbigniew Stawrowski
Wydawcy: Instytut Myśli Józefa Tischnera i Państwowy Instytut Wydawniczy
ISBN: 978-83-60911-39-6
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 439

W 40. rocznicę narodzin ruchu Solidarności otrzymujemy książkę, której autor – świadek i uczestnik ówczesnych wypadków, a jednocześnie filozof od lat zajmujący się badaniem etycznych fundamentów wspólnoty politycznej – przedstawia syntezę swoich refleksji dotyczących najważniejszej idei, która torowała drogę wydarzeniom wyznaczającym kształt dzisiejszej Polski – począwszy od pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 roku, poprzez karnawał „pierwszej Solidarności”, bolesne doświadczenia stanu wojennego, aż po oczekiwania  i rozczarowania związane z odzyskaną wolnością oraz budową III Rzeczypospolitej.

Zebrane w książce eseje w jednej spójnej, choć wielowątkowej filozoficznej opowieści ujmują to, co się wydarzyło w Polsce, a czego Solidarność jest symbolem i niespełnionym ideałem.  Pomagają także lepiej zrozumieć podziały i konflikty, które dewastują dziś naszą wspólnotę.

„Mam nadzieję – pisze autor w Słowie wstępnym – że rozważania przedstawione w tej książce znajdą rezonans wśród tych czytelników, którzy niosą w pamięci wydarzenia ostatnich czterech dekad i którzy – na podstawie własnych doświadczeń – będą mogli zweryfikować trafność moich analiz i wniosków. Chciałbym, żeby dały one do myślenia także ludziom młodszym, szczególnie tym, którzy wynieśli z domu etos solidarności i w dzisiejszych niełatwych czasach – „przejmując pałeczkę” od swoich rodziców – starają się wcielać go w życie. Pragnę również, aby były znakiem nadziei, że nad losami naszej wspólnoty nie ciąży żadne fatum, lecz nawet w obliczu największych wyzwań i zagrożeń jej losy pozostają przede wszystkim w naszych własnych rękach”.

Spis treści

Słowo wstępne z książki

Książka jest dostępna na stronach wydawców: Instytutu Myśli Józefa TischneraPaństwowego Instytutu Wydawniczego


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.