Pokusa ideologii. Studia i szkice o filozofii polskiej epoki romantyzmu – Stanisław Pieróg

Pokusa ideologii. Studia i szkice o filozofii polskiej epoki romantyzmu – Stanisław Pieróg

„Tym, co łączy zebrane w tym tomie teksty i pozwala związać w jedną całość, jest ich intencjonalny przedmiot – myśl filozoficzna polskiego romantyzmu" – pisze Stanisław Pieróg we wstępie do swojej książki „Pokusa ideologii" wydanej staraniem Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego i opublikowanej w bibliotece kwartalnika KRONOS.

Tytuł: „Pokusa ideologii. Studia i szkice o filozofii polskiej epoki romantyzmu"
Autor: Stanisław Pieróg
Wydawco: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
ISBN: 978-83-657-8746-0
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 620

Od autora:
Filozofia polska epoki romantyzmu zawsze chyżo wzbijała się pod niebiosa, ale też – wbrew utartej o niej opinii – zawsze pewnie stąpała po ziemi. Choć przybyła do nas w czasach wojen i narodowych katastrof, zadomowiła się u nas i przebywała z nami co najmniej lat czterdzieści. Polubiła nasz kraj i brała mężnie udział w naszych śmiałych przedsięwzięciach. Energicznie zajęła się też naszymi sprawami, zagrzewając nas do działania i wskazując nam dalekosiężne, nawet ostateczne cele. Czy zeszła do nas ze świata idei, czy też raczej wyłoniła się z „głębi ducha naszego” i z „istoty naszego jestestwa”? Tego nie wiem, lecz podejrzewałem zawsze, że przybyła do nas wiedziona jakąś przemożną pokusą. Nazwałem ją pokusą ideologii.

Spis treści

Książkę dostępna na stronie wydawcy. 

Stanisław Pieróg (ur. 1946) – ukończył filologię polską i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był wieloletnim wykładowcą na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem licznych rozpraw na temat filozofii nowożytnej. Ważniejsze prace: Maurycy Mochnacki: studium romantycznej świadomości (1982); Idea "filozofii narodowej" w polskiej myśli dziewiętnastego wieku (1997).


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.