Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Pokusa ideologii. Studia i szkice o filozofii polskiej epoki romantyzmu – Stanisław Pieróg

Pokusa ideologii. Studia i szkice o filozofii polskiej epoki romantyzmu – Stanisław Pieróg

„Tym, co łączy zebrane w tym tomie teksty i pozwala związać w jedną całość, jest ich intencjonalny przedmiot – myśl filozoficzna polskiego romantyzmu" – pisze Stanisław Pieróg we wstępie do swojej książki „Pokusa ideologii" wydanej staraniem Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego i opublikowanej w bibliotece kwartalnika KRONOS.

Tytuł: „Pokusa ideologii. Studia i szkice o filozofii polskiej epoki romantyzmu"
Autor: Stanisław Pieróg
Wydawco: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
ISBN: 978-83-657-8746-0
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 620

Od autora:
Filozofia polska epoki romantyzmu zawsze chyżo wzbijała się pod niebiosa, ale też – wbrew utartej o niej opinii – zawsze pewnie stąpała po ziemi. Choć przybyła do nas w czasach wojen i narodowych katastrof, zadomowiła się u nas i przebywała z nami co najmniej lat czterdzieści. Polubiła nasz kraj i brała mężnie udział w naszych śmiałych przedsięwzięciach. Energicznie zajęła się też naszymi sprawami, zagrzewając nas do działania i wskazując nam dalekosiężne, nawet ostateczne cele. Czy zeszła do nas ze świata idei, czy też raczej wyłoniła się z „głębi ducha naszego” i z „istoty naszego jestestwa”? Tego nie wiem, lecz podejrzewałem zawsze, że przybyła do nas wiedziona jakąś przemożną pokusą. Nazwałem ją pokusą ideologii.

Spis treści

Książkę dostępna na stronie wydawcy. 

Stanisław Pieróg (ur. 1946) – ukończył filologię polską i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był wieloletnim wykładowcą na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem licznych rozpraw na temat filozofii nowożytnej. Ważniejsze prace: Maurycy Mochnacki: studium romantycznej świadomości (1982); Idea "filozofii narodowej" w polskiej myśli dziewiętnastego wieku (1997).


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.