„Tym, co łączy zebrane w tym tomie teksty i pozwala związać w jedną całość, jest ich intencjonalny przedmiot – myśl filozoficzna polskiego romantyzmu" – pisze Stanisław Pieróg we wstępie do swojej książki „Pokusa ideologii" wydanej staraniem Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego i opublikowanej w bibliotece kwartalnika KRONOS.
Tytuł: „Pokusa ideologii. Studia i szkice o filozofii polskiej epoki romantyzmu"
Autor: Stanisław Pieróg
Wydawco: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
ISBN: 978-83-657-8746-0
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 620
Od autora:
Filozofia polska epoki romantyzmu zawsze chyżo wzbijała się pod niebiosa, ale też – wbrew utartej o niej opinii – zawsze pewnie stąpała po ziemi. Choć przybyła do nas w czasach wojen i narodowych katastrof, zadomowiła się u nas i przebywała z nami co najmniej lat czterdzieści. Polubiła nasz kraj i brała mężnie udział w naszych śmiałych przedsięwzięciach. Energicznie zajęła się też naszymi sprawami, zagrzewając nas do działania i wskazując nam dalekosiężne, nawet ostateczne cele. Czy zeszła do nas ze świata idei, czy też raczej wyłoniła się z „głębi ducha naszego” i z „istoty naszego jestestwa”? Tego nie wiem, lecz podejrzewałem zawsze, że przybyła do nas wiedziona jakąś przemożną pokusą. Nazwałem ją pokusą ideologii.
Książkę dostępna na stronie wydawcy.
Stanisław Pieróg (ur. 1946) – ukończył filologię polską i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Był wieloletnim wykładowcą na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem licznych rozpraw na temat filozofii nowożytnej. Ważniejsze prace: Maurycy Mochnacki: studium romantycznej świadomości (1982); Idea "filozofii narodowej" w polskiej myśli dziewiętnastego wieku (1997).