W czwartek, 28 lipca odbył się finał Studencko-doktoranckiego Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio i Teologię Polityczną, w którym nagrodą główną jest wyjazd na roczny program „JP2 Studies” Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum. Instytut, który gościć będzie stypendystów powołany został dwa lata temu staraniem Fundacji Świętego Mikołaja i środowiska Teologii Politycznej dzięki prywatnym darczyńcom z Polski.
Konkurs Papieski miał charakterze ogólnopolski. Dotyczył on wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II i był przeznaczony dla studentów oraz doktorantów. Mogli w nim wziąć udział absolwenci co najmniej studiów licencjackich, I stopnia. Nagroda główna w postaci stypendium na roczne interdyscyplinarne studia podyplomowe, przewidziana była dla 3 zwycięzców z całej Polski na rok akademicki 2022/2023.
Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest więc zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej.
Odwiedź stronę Instytutu Kultury św. Jana Pawła II i dowiedz się więcej
W etapie finałowym, poprzedzonym testem z wiedzy o nauczaniu papieskim m.in. na podstawie encyklik Centessmus Annus oraz Laudato Si oraz napisaniem eseju konkursowego na temat „Jan Paweł II i Miłosierdzie”, uczestnicy stanęli przed zadaniem ustnej obrony swoich prac w obecności czteroosobowej komisji, w której skład weszli: ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier (przewodniczący), prof. Sławomir Sowiński, dr Mariusz Sulkowski i Jan Czerniecki.
Laureatami nagrody głównej zostało trzech uczestników: Michał Kłosowski, Franciszek Parzyk oraz ks. Damian Wyżkiewicz.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy a laureatom życzymy owocnej przygody intelektualno-duchowej w Rzymie!
Biogramy członków komisji:
Ks. Prof. Franciszek Longchamps de Berier (przewodniczący) – prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, historii prawa, prawa amerykańskiego, profesor nauk prawnych, duchowny katolicki.
Dr Mariusz Sulkowski – adiunkt na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Absolwent Instytutu Polityki Społecznej (2006 r.) oraz Katedry Europeistyki (2009 r.).
Prof. Sławomir Sowiński – politolog, doktor habilitowany nauk społecznych w zakresie nauk o polityce, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Jan Czerniecki – redaktor naczelny Teologii Politycznej Co Tydzień. Wieloletni koordynator i sekretarz redakcji Teologii Politycznej. Pracował w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytucie Pileckiego. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim
Biogramy laureatów:
Michał Kłosowski – dziennikarz i publicysta, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”. Autor programów radiowych i telewizyjnych. Z wykształcenia archeolog, filozof i historyk, doktorant na Uniwersytecie Św. Krzyża w Rzymie.
Franciszek Parzyk – licencjat historii, swoje zainteresowania orientujący wokół historii parlamentaryzmu. Student Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego, w ramach których realizuje kierunki: historia, chemia i teologia. Z zamiłowania kolekcjoner znaczków pocztowych.
Ks. Damian Wyżkiewicz CM – należy do Zgromadzenia Misji założonego przez św. Wincentego a Paulo; absolwent teologii, filozofii oraz studiów podyplomowych z zarządzania oświatą, doktorant w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, przygotowuje pracę dotyczącą filozofii niepełnosprawności.
Biogramy wyróżnionych uczestników:
Tomasz Frycze – magister Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, nauczyciel języka angielskiego, student piątego roku teologii na Akademii Katolickiej w Warszawie - Studium Teologii w Koninie.
Karol Andrzejewski – grudziądzanin, student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Mikołaja Koperniku w Toruniu. Pasjonat liturgii, języków obcych i podróży.
Elżbieta Kaczorowska – studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się językiem łacińskim i literaturą.
Pozostali finaliści:
Katarzyna Maria Rodziewicz – doktorantka Wydziału Filozoficznego UPJPII w Krakowie w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej. Jej zainteresowania oscylują wokół etyki i pedagogiki. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat koncepcji człowieka u Adama Węgrzeckiego.
Ks. Daniel Plewka
*
Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II.
Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.
Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!
*
Fot. Jacek Łagowski
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!