Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Obrazy Zwiastowania

Obrazy Zwiastowania

20 współczesnych przedstawień I tajemnicy różańca

Celem drugiej edycji rozpisanego na dwadzieścia jeden lat projektu „Namalować katolicyzm od nowa” było stworzenie dwudziestu obrazów przedstawiających współczesne interpretacje sceny Zwiastowania. Każdy z zaproszonych artystów wykonał dwa obrazy: mniejszy – przeznaczony do kultu prywatnego w domach i większy – do kultu wspólnotowego w kościołach. Przygotowania do pracy malarskiej artyści rozpoczęli od wzięcia udziału w zorganizowanych przez Fundację Świętego Mikołaja (Teologia Polityczna) i Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum warsztatach teologicznych. W czasie spotkań wykładowych, które odbyły się w w klasztorze oo. benedyktynów w Tyńcu, prelegenci (dr Adam Spodarek, dr Marek Bielat OP, ks. prof. Marek Starowieyski, o. Paweł Trzopek OP, o. prof. Jarosław Kupczak OP, Anna Kilian, bp prof. Jacek Grzybowski, o. Jacek Hajnos OP) przemawiali na temat historii różańca i przedstawień Zwiastowania w sztuce europejskiej, Zwiastowania w kontekście Starego i Nowego Testamentu, a także teologii powołania twórczego.

Pierwsza wystawa obrazów rozpoczęła się 17 listopada w podziemiach katedry warszawsko-praskiej, a jej otwarcie zostało poprzedzone mszą świętą koncelebrowaną przez bp. Romualda Kamińskiego i bp. Jacka Grzybowskiego. Otwarciu towarzyszyły konferencja wokół sztuki sakralnej oraz wykład ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Następne wernisaże odbyły się w galerii kościoła San Salvatore in Lauro w Rzymie (marzec-kwiecień), w krużgankach kościoła św. Zygmunta w Częstochowie (lipiec-sierpień), w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku podczas 42. Dni Kultury Chrześcijańskiej (wrzesień-październik) i w Muzeum Diecezjalnym w Opolu (grudzień-styczeń).

Obejrzyj filmową relację z warsztatów.
Obejrzyj filmową relację z otwarcia wystawy: w Warszawie, w Rzymie
Przeczytaj relację z otwarcia wystawy: w Warszawie, w Rzymie.
Przeczytaj o projekcie na stronie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie.

Autorzy obrazów II edycji:
Jarosław Modzelewski
Ignacy Czwartos
Jacek Dłużewski
Wojciech Głogowski
Jacek Hajnos OP
Krzysztof Klimek
Bogna Podbielska
Beata Stankiewicz
Grzegorz Wnęk
Michał Żądło

Obrazy zostały wystawione na sprzedaż i zakupione przez parafie oraz prywatnych nabywców.

Katalog wystawy dostępny w naszej księgarni!

 

 

Organizatorzy: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy. Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.