Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Obrazy Nawiedzenia

Obrazy Nawiedzenia

20 współczesnych przedstawień II tajemnicy różańca

Obrazy przedstawiające „Nawiedzenie" namalowane przez dziesięcioro wybitnych polskich malarzy, stanowią następny etap rozpisanego na dwadzieścia jeden lat projektu „Namalować katolicyzm od nowa”, który zapoczątkowany został przez wystawę współczesnych wizji obrazu Jezusa Miłosiernego. 

Przygotowania do pracy malarskiej artyści rozpoczęli od wzięcia udziału w zorganizowanych przez Fundację Świętego Mikołaja (Teologia Polityczna) i Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum warsztatach teologicznych. W spotkaniach wykładowych z artystami w ponorbertańskim klasztorze w Hebdowie uczestniczyli prelegenci: bp Piotr Przyborek – biblista, ks. prof. Marek Starowieyski – patrolog, o. prof. Bogusław Kochaniewicz OP – mariolog, Anna Kilian – historyk sztuki.

Pierwsza wystawa obrazów została otwarta 14 listopada 2024 w podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze i towarzyszyła jej konferencja na temat sztuki sakralnej oraz cykl spotkań „Obraz po obrazie". Następnie wernisaż odbył się w Bielskim Centrum Kultury w Bielsku-Białej (marzec-kwiecień). Jako kolejna planowana jest wystawa w Rzymie. 

Przeczytaj relację z otwarcia wystawy w Warszawie
Przeczytaj relację z oprowadzania kuratorskiego po wystawie Nawiedzenia w Warszawie.
Przeczytaj relacje z cyklu spotkań „Obraz po obrazie" wokół Nawiedzenia: „Teologowie", „Krytycy", „Dogmatycy".
Obejrzyj transmisje z cyklu spotkań „Obraz po obrazie" wokół Nawiedzenia: „Teologowie", „Krytycy", „Dogmatycy".
Obejrzyj transmisję z konferencji na temat sztuki sakralnej wokół Nawiedzenia.

 

Autorzy obrazów:

Ignacy Czwartos
Ewa Czwartos
Jacek Dłużewski
Wojciech Głogowski
Jacek Hajnos OP
Krzysztof Klimek
Jarosław Modzelewski
Bogna Podbielska
Beata Stankiewicz
Grzegorz Wnęk

Przeczytaj o projekcie na stronie Instytutu Kultury św. Jana Pawła w Rzymie

Katalog wystawy jest dostępny w naszej księgarni internetowej!

 

Fot. Marek Gardulski

 

 

Organizatorzy: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy. Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.