Dziesięć wizerunków Jezusa Miłosiernego namalowanych przez wybitnych polskich malarzy.
Celem pierwszej edycji rozpisanego na dwadzieścia jeden lat projektu „Namalować katolicyzm od nowa” było stworzenie wizerunków Jezusa Miłosiernego zgodnych ze wskazówkami św. Faustyny Kowalskiej, tak by mogły one służyć kultowi religijnemu. Przygotowania do pracy malarskiej artyści rozpoczęli od wzięcia udziału w zorganizowanych przez Fundację Świętego Mikołaja (Teologia Polityczna) i Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum warsztatach teologicznych. W czasie dwóch spotkań wykładowych – w pokamedulskim klasztorze w Wigrach oraz w pocysterskim opactwie w Gościkowie-Paradyżu – prelegenci (bp prof. Jacek Grzybowski, dr Dorota Lekka i dr Izabela Rutkowska) starali się z różnych ujęć naświetlić problematykę Bożego Miłosierdzia oraz „Dzienniczka" św. siostry Faustyny.
Pierwsza wystawa obrazów rozpoczęła się 9 listopada 2022 w krużgankach Bazyliki Dominikanów w Krakowie, a w samym jej otwarciu udział wzięło kilkaset osób. Następnego dnia odbyła się konferencja z udziałem artystów, badaczy „Dzienniczka" oraz organizatorów wystawy. Następne wernisaże odbyły się w podziemiach katedry św. Floriana w Warszawie (luty-marzec 2023) oraz w galerii kościoła San Salvatore in Lauro w Rzymie (kwiecień-maj 2023).
Obejrzyj film o początkach projektu.
Przeczytaj relację z otwarcia wystawy: w Krakowie, w Warszawie, w Rzymie.
Obejrzyj relację wideo z otwarcia wystawy: w Krakowie, w Warszawie, w Rzymie.
Autorzy obrazów I edycji:
Ignacy Czwartos
Wincenty Czwartos
Jacek Dłużewski
Wojciech Głogowski
Jacek Hajnos OP
Krzysztof Klimek
Jarosław Modzelewski
Bogna Podbielska
Beata Stankiewicz
Artur Wąsowski
Większość obrazów została zakupiona przez parafie i trafiła do kościołów, gdzie służy kultowi Bożego Miłosierdzia. Wizerunki znajdują się m.in. w parafii NMP w Dąbrowie, parafii Matki Bożej Pompejańskiej w Warszawie i parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.
O pierwszej edycji napisali: Gość Niedzielny, Dominikanie.pl, niedziela.pl.
Katalog wystawy dostępny w naszej księgarni!
Organizatorzy: Fundacja Świętego Mikołaja, redakcja Teologii Politycznej, Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie.
Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy. Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!