Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

O potrzebie twórczego antykomunizmu – Mirosław Dzielski

O potrzebie twórczego antykomunizmu – Mirosław Dzielski

W postawie dzisiejszych komunistów jest więcej niż kiedykolwiek dotąd klasycznego imperializmu i bezczelnego cynizmu. W coraz większym stopniu narzucony gorset ideologiczny jest dla nich koniecznością związaną z utrzymywaniem się przy władzy – pisał Mirosław Dzielski w książce „O potrzebie twórczego antykomunizmu”, która ukazała się w serii „Polskie Studia nad Totalitaryzmem” Ośrodka Myśli Politycznej.

Tytuł: O potrzebie twórczego antykomunizmu
Autor: Mirosław Dzielski
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
ISBN: 978-83-66112-17-9
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 304

Opis wydawcy:
Wybór pism czołowego publicysty drugiego obiegu w latach 80. XX wieku, redaktora pism podziemnych „13 Grudnia” (następnie 13. Pismo Chrześcijańsko-Liberalne), proponującego idee chrześcijańskiego liberalizmu, autora koncepcji rozwoju wolności gospodarczej w realiach państwa autorytarnego i warunkowego kompromisu na tym polu zwartego z pragmatyczną częścią obozu władzy.

„Mimo znanych sukcesów na niwie polityki (a może częściowo dzięki nim) międzynarodowy komunizm traci jad w swoim ideologicznym żądle. W postawie dzisiejszych komunistów jest więcej niż kiedykolwiek dotąd klasycznego imperializmu i bezczelnego cynizmu. W coraz większym stopniu narzucony gorset ideologiczny jest dla nich koniecznością związaną z utrzymywaniem się przy władzy. Na całym zaś świecie można zaobserwować coś w rodzaju zwiększenia odporności na komunistyczne jady. W Polsce sytuacja jest podobna. Komuniści, którzy opanowali nasz kraj bezpośrednio po wojnie, rozpoczęli wówczas trwającą do dzisiejszego dnia rewolucyjną działalność, zmierzającą do zniszczenia funkcjonującego tu od stuleci – i oczywistego dla każdego – systemu wartości. Obecnie można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że ponieśli na tym polu druzgocącą klęskę. Ideologia komunistyczna straciła w wyniku tej klęski swój wymiar duchowy (czy raczej pseudoduchowy) i posiada dla władców Polski jedynie użyteczność funkcjonalną”.
(Fragment eseju Budowa historycznego kompromisu z książki O potrzebie twórczego antykomunizmu)

O Autorze:
Mirosław Dzielski (1941–1989) – krakowski filozof i publicysta polityczny, twórca polskiej współczesnej odmiany liberalizmu chrześcijańskiego, pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor powstałego w 1982 r. podziemnego pisma „13 Grudnia” (w latach 1984–1987 wydawanego pod tytułem „13. Pismo Chrześcijańsko-Liberalne”), założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego.

Spis treści

Przeczytaj fragment książki

O książce na stronie Ośrodka Myśli Politycznej


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.