Dlaczego liberalizm zawiódł – Patrick J. Deneen

Dlaczego liberalizm zawiódł – Patrick J. Deneen

Kiedy ludzi interesuje, co sądzę o wyraźnych frustracjach wielu obywateli w rozwiniętych demokracjach liberalnych, odsyłam do pierwszych rozdziałów książki, gdzie zastanawiam się nad następującym paradoksem: podstawowa dla liberalizmu wartość, autonomia jednostki, tworzy struktury, które doprowadzają do powstania u wielu obywateli poczucia utraty wolności – pisze Patrick J. Deneen we wstępie do swojej nowej książki, wydanej w Polsce dzięki staraniom Polskiego Instytutu Wydawniczego.

Tytuł: Dlaczego liberalizm zawiódł
Autor: Patrick J. Deneen
Tłumacz: Michał J. Czarnecki
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
ISBN: 978-83-8196-128-8
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 272

Okładka: miękka ze skrzydłami

Od wydawcy:
Premiera książki w Stanach Zjednoczonych – choć w niezaplanowany sposób – zbiegła się z brexitem, zwycięstwem Donalda Trumpa, przegrupowaniem ruchów politycznych w Europie, wzrostem społecznego niezadowolenia. Jak zaznacza autor, wydarzenia te nie są niespodzianką. Ogólnoświatowe zaniepokojenie hipotezą, że demokracja liberalna wisi na włosku oraz pogłębiający się rozdźwięk między politykami a wyborcami spowodowały potrzebę głębszych wyjaśnień. Książka została zrecenzowana w największych amerykańskich tytułach, w tym w „organie zakonów liberałów”, czyli „New York Timesie”. 

W książce Deneen wskazuje na intelektualne i kulturowe tradycje, kształtujące naszą codzienność, oraz przedstawia klarowną, naukową analizę przyczyn i źródeł obecnego kryzysu zachodniej polityki. Wynik jego pracy, to – powtarzając za Jacksonem Learsem – „skuteczne antidotum na świątobliwych lewicowców i prawicowców, pokazujące, jak uboga, dwubiegunowa koncepcja wolności spętała nasze życie publiczne, choć miała je uwolnić. Trudno o bardziej aktualny i potrzebny sposób wzbogacenia naszego jałowego dyskursu politycznego”.

O Autorze:
Patrick J. Deneen (ur. 1964) ‒ profesor na wydziale nauk politycznych Uniwersytetu Notre Dame, wcześniej wykładowca na uniwersytetach Princetown i Georgetown. Jego rozprawa The Odyssey of Political Theory otrzymała nagrodę Leo Straussa dla najlepszej rozprawy z dziedziny teorii polityki. Patrick Deneen jest ponadto autorem i redaktorem naukowym wielu prac z zakresu historii myśli politycznej, amerykańskiej myśli politycznej, związków religii i polityki oraz literatury i polityki (zanim uzyskał doktorat z nauk politycznych, studiował literaturę angielską). Obecnie jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach narastających konfliktów oraz układów tworzących się wokół globalistycznych merytokratów z jednej strony, a nacjonalistycznych populistów z drugiej.

Książka dostępna na stronie wydawcy


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.