Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wdowa smoleńska albo niefart – Andrzej Horubała

Wdowa smoleńska albo niefart – Andrzej Horubała

To jest wielkie siłowanie się z mitem. Jeśli chodzi o traktowanie tych dni kwietniowych, to chodziło mi o spojrzenie namiętne, liryczne, a nie polityczne. Chciałem ten czas wydrzeć politykom i opowiedzieć to zupełnie inaczej – mówi Andrzej Horubała o swojej nowej powieści „Wdowa smoleńska albo niefart” wydanej nakładem wydawnictwa Nowa Konfederacja.

Tytuł: Wdowa smoleńska albo niefart
Autor: Andrzej Horubała
Wydawca: Nowa Konfederacja
ISBN: 978-83-960070-6-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami / wersja e-book
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 234

Opis wydawcy:

Prowokacyjna i wzruszająca, intymna i szydercza – nowa powieść Andrzeja Horubały.

Rzucając pracę w redakcji tygodnika, bohater traci też laptopa z osobistymi notatkami na tematy rodzinne, obyczajowe, polityczne. Obawia się, że jego zapiski czyta teraz wdowa smoleńska, która przecież miała załatwić mu ministerialne zlecenie. Wdowa ostentacyjnie milczy, a on zastanawia się nad ogromem swojej kompromitacji. Przepatruje w pamięci wydarzenia ostatniej dekady, dotyka najbardziej bolesnych momentów swego życia.

Intrygująca mieszanka intymnego dziennika i gier literackich, w których prawda przenika się ze zmyśleniem, a gest twórczy mierzy się ze zbiorowymi mitami.

Książka brawurowa, ekshibicjonistyczna, nieoczywista.

Autor rozpaczliwie próbuje wyjść poza plemienny pakiet poglądów, przebić bańkę, zerwać zasłony. Szuka ocalenia w nowej szczerości.

O Autorze: 
Andrzej Horubała (urodzony w 1962 r.) – pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny. Absolwent Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w latach 80. był przewodniczącym NZS-u. W stanie wojennym pozostał aktywnym uczestnikiem struktur „Solidarności”, pracując m.in. w redakcji tygodnika Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego „Wola”.

Po 1989 roku związał się z „Tygodnikiem Literackim” i magazynem „Debata”. A w latach 1994-96 pracował w Telewizji Polskiej, gdzie będąc członkiem tzw. ekipy pampersów stał na czele widowisk artystycznych i rozrywkowych w TVP1. Był też dyrektorem Festiwalu w Opolu oraz w Sopocie, a także współtworzył „Fryderyka” – nagrodę branży muzycznej. W latach 2000-2001 pełnił funkcję dyrektora programowego TV Puls. Przez lata reżyserował znane cykle telewizyjne oraz publikował w prasie – tygodniku „Uważam Rze” oraz dodatku „Rzeczpospolitej” – „Plus Minus”. W latach 2013-2018 związany – jako zastępca redaktora naczelnego – z tygodnikiem „Do Rzeczy”.

Andrzej Horubała jest autorem monodramu Mono (1991), powieści Farciarz (2003), Umoczeni (2004), Przesilenie (2010), Wdowa smoleńska albo niefart (2021), opowiadania Mniszek (2019) oraz zbiorów szkiców krytycznych Marzenie o chuliganie (1999), Żeby Polska była sexy i inne szkice polemiczne (2011), Droga do Poznania i inne zapiski (2015), Byliśmy tacy zakochani (2018) i Ostatni akord (2020).

Ma na koncie wyróżnienia państwowe – odznakę Zasłużony Działacz Kultury” za aktywność w podziemnym ruchu wydawniczym i kulturalnym, przyznaną w 1999 r. przez ministra kultury i sztuki, a także odznaczenia nadane przez Prezydenta RP – Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Spis treści

Książka dostępna na stronie wydawnictwa Nowa Konfederacja


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.