Wdowa smoleńska albo niefart – Andrzej Horubała

Wdowa smoleńska albo niefart – Andrzej Horubała

To jest wielkie siłowanie się z mitem. Jeśli chodzi o traktowanie tych dni kwietniowych, to chodziło mi o spojrzenie namiętne, liryczne, a nie polityczne. Chciałem ten czas wydrzeć politykom i opowiedzieć to zupełnie inaczej – mówi Andrzej Horubała o swojej nowej powieści „Wdowa smoleńska albo niefart” wydanej nakładem wydawnictwa Nowa Konfederacja.

Tytuł: Wdowa smoleńska albo niefart
Autor: Andrzej Horubała
Wydawca: Nowa Konfederacja
ISBN: 978-83-960070-6-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami / wersja e-book
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 234

Opis wydawcy:

Prowokacyjna i wzruszająca, intymna i szydercza – nowa powieść Andrzeja Horubały.

Rzucając pracę w redakcji tygodnika, bohater traci też laptopa z osobistymi notatkami na tematy rodzinne, obyczajowe, polityczne. Obawia się, że jego zapiski czyta teraz wdowa smoleńska, która przecież miała załatwić mu ministerialne zlecenie. Wdowa ostentacyjnie milczy, a on zastanawia się nad ogromem swojej kompromitacji. Przepatruje w pamięci wydarzenia ostatniej dekady, dotyka najbardziej bolesnych momentów swego życia.

Intrygująca mieszanka intymnego dziennika i gier literackich, w których prawda przenika się ze zmyśleniem, a gest twórczy mierzy się ze zbiorowymi mitami.

Książka brawurowa, ekshibicjonistyczna, nieoczywista.

Autor rozpaczliwie próbuje wyjść poza plemienny pakiet poglądów, przebić bańkę, zerwać zasłony. Szuka ocalenia w nowej szczerości.

O Autorze: 
Andrzej Horubała (urodzony w 1962 r.) – pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny. Absolwent Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w latach 80. był przewodniczącym NZS-u. W stanie wojennym pozostał aktywnym uczestnikiem struktur „Solidarności”, pracując m.in. w redakcji tygodnika Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego „Wola”.

Po 1989 roku związał się z „Tygodnikiem Literackim” i magazynem „Debata”. A w latach 1994-96 pracował w Telewizji Polskiej, gdzie będąc członkiem tzw. ekipy pampersów stał na czele widowisk artystycznych i rozrywkowych w TVP1. Był też dyrektorem Festiwalu w Opolu oraz w Sopocie, a także współtworzył „Fryderyka” – nagrodę branży muzycznej. W latach 2000-2001 pełnił funkcję dyrektora programowego TV Puls. Przez lata reżyserował znane cykle telewizyjne oraz publikował w prasie – tygodniku „Uważam Rze” oraz dodatku „Rzeczpospolitej” – „Plus Minus”. W latach 2013-2018 związany – jako zastępca redaktora naczelnego – z tygodnikiem „Do Rzeczy”.

Andrzej Horubała jest autorem monodramu Mono (1991), powieści Farciarz (2003), Umoczeni (2004), Przesilenie (2010), Wdowa smoleńska albo niefart (2021), opowiadania Mniszek (2019) oraz zbiorów szkiców krytycznych Marzenie o chuliganie (1999), Żeby Polska była sexy i inne szkice polemiczne (2011), Droga do Poznania i inne zapiski (2015), Byliśmy tacy zakochani (2018) i Ostatni akord (2020).

Ma na koncie wyróżnienia państwowe – odznakę Zasłużony Działacz Kultury” za aktywność w podziemnym ruchu wydawniczym i kulturalnym, przyznaną w 1999 r. przez ministra kultury i sztuki, a także odznaczenia nadane przez Prezydenta RP – Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Spis treści

Książka dostępna na stronie wydawnictwa Nowa Konfederacja


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.