To jest wielkie siłowanie się z mitem. Jeśli chodzi o traktowanie tych dni kwietniowych, to chodziło mi o spojrzenie namiętne, liryczne, a nie polityczne. Chciałem ten czas wydrzeć politykom i opowiedzieć to zupełnie inaczej – mówi Andrzej Horubała o swojej nowej powieści „Wdowa smoleńska albo niefart” wydanej nakładem wydawnictwa Nowa Konfederacja.
Tytuł: Wdowa smoleńska albo niefart
Autor: Andrzej Horubała
Wydawca: Nowa Konfederacja
ISBN: 978-83-960070-6-3
Oprawa: miękka ze skrzydełkami / wersja e-book
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 234
Opis wydawcy:
Prowokacyjna i wzruszająca, intymna i szydercza – nowa powieść Andrzeja Horubały.
Rzucając pracę w redakcji tygodnika, bohater traci też laptopa z osobistymi notatkami na tematy rodzinne, obyczajowe, polityczne. Obawia się, że jego zapiski czyta teraz wdowa smoleńska, która przecież miała załatwić mu ministerialne zlecenie. Wdowa ostentacyjnie milczy, a on zastanawia się nad ogromem swojej kompromitacji. Przepatruje w pamięci wydarzenia ostatniej dekady, dotyka najbardziej bolesnych momentów swego życia.
Intrygująca mieszanka intymnego dziennika i gier literackich, w których prawda przenika się ze zmyśleniem, a gest twórczy mierzy się ze zbiorowymi mitami.
Książka brawurowa, ekshibicjonistyczna, nieoczywista.
Autor rozpaczliwie próbuje wyjść poza plemienny pakiet poglądów, przebić bańkę, zerwać zasłony. Szuka ocalenia w nowej szczerości.
O Autorze:
Andrzej Horubała (urodzony w 1962 r.) – pisarz, krytyk literacki, producent i reżyser telewizyjny. Absolwent Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w latach 80. był przewodniczącym NZS-u. W stanie wojennym pozostał aktywnym uczestnikiem struktur „Solidarności”, pracując m.in. w redakcji tygodnika Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego „Wola”.
Po 1989 roku związał się z „Tygodnikiem Literackim” i magazynem „Debata”. A w latach 1994-96 pracował w Telewizji Polskiej, gdzie będąc członkiem tzw. ekipy pampersów stał na czele widowisk artystycznych i rozrywkowych w TVP1. Był też dyrektorem Festiwalu w Opolu oraz w Sopocie, a także współtworzył „Fryderyka” – nagrodę branży muzycznej. W latach 2000-2001 pełnił funkcję dyrektora programowego TV Puls. Przez lata reżyserował znane cykle telewizyjne oraz publikował w prasie – tygodniku „Uważam Rze” oraz dodatku „Rzeczpospolitej” – „Plus Minus”. W latach 2013-2018 związany – jako zastępca redaktora naczelnego – z tygodnikiem „Do Rzeczy”.
Andrzej Horubała jest autorem monodramu Mono (1991), powieści Farciarz (2003), Umoczeni (2004), Przesilenie (2010), Wdowa smoleńska albo niefart (2021), opowiadania Mniszek (2019) oraz zbiorów szkiców krytycznych Marzenie o chuliganie (1999), Żeby Polska była sexy i inne szkice polemiczne (2011), Droga do Poznania i inne zapiski (2015), Byliśmy tacy zakochani (2018) i Ostatni akord (2020).
Ma na koncie wyróżnienia państwowe – odznakę Zasłużony Działacz Kultury” za aktywność w podziemnym ruchu wydawniczym i kulturalnym, przyznaną w 1999 r. przez ministra kultury i sztuki, a także odznaczenia nadane przez Prezydenta RP – Krzyż Wolności i Solidarności oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.