O potrzebie twórczego antykomunizmu – Mirosław Dzielski

W postawie dzisiejszych komunistów jest więcej niż kiedykolwiek dotąd klasycznego imperializmu i bezczelnego cynizmu. W coraz większym stopniu narzucony gorset ideologiczny jest dla nich koniecznością związaną z utrzymywaniem się przy władzy – pisał Mirosław Dzielski w książce „O potrzebie twórczego antykomunizmu”, która ukazała się w serii „Polskie Studia nad Totalitaryzmem” Ośrodka Myśli Politycznej.

Tytuł: O potrzebie twórczego antykomunizmu
Autor: Mirosław Dzielski
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
ISBN: 978-83-66112-17-9
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 304

Opis wydawcy:
Wybór pism czołowego publicysty drugiego obiegu w latach 80. XX wieku, redaktora pism podziemnych „13 Grudnia” (następnie 13. Pismo Chrześcijańsko-Liberalne), proponującego idee chrześcijańskiego liberalizmu, autora koncepcji rozwoju wolności gospodarczej w realiach państwa autorytarnego i warunkowego kompromisu na tym polu zwartego z pragmatyczną częścią obozu władzy.

„Mimo znanych sukcesów na niwie polityki (a może częściowo dzięki nim) międzynarodowy komunizm traci jad w swoim ideologicznym żądle. W postawie dzisiejszych komunistów jest więcej niż kiedykolwiek dotąd klasycznego imperializmu i bezczelnego cynizmu. W coraz większym stopniu narzucony gorset ideologiczny jest dla nich koniecznością związaną z utrzymywaniem się przy władzy. Na całym zaś świecie można zaobserwować coś w rodzaju zwiększenia odporności na komunistyczne jady. W Polsce sytuacja jest podobna. Komuniści, którzy opanowali nasz kraj bezpośrednio po wojnie, rozpoczęli wówczas trwającą do dzisiejszego dnia rewolucyjną działalność, zmierzającą do zniszczenia funkcjonującego tu od stuleci – i oczywistego dla każdego – systemu wartości. Obecnie można z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że ponieśli na tym polu druzgocącą klęskę. Ideologia komunistyczna straciła w wyniku tej klęski swój wymiar duchowy (czy raczej pseudoduchowy) i posiada dla władców Polski jedynie użyteczność funkcjonalną”.
(Fragment eseju Budowa historycznego kompromisu z książki O potrzebie twórczego antykomunizmu)

O Autorze:
Mirosław Dzielski (1941–1989) – krakowski filozof i publicysta polityczny, twórca polskiej współczesnej odmiany liberalizmu chrześcijańskiego, pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor powstałego w 1982 r. podziemnego pisma „13 Grudnia” (w latach 1984–1987 wydawanego pod tytułem „13. Pismo Chrześcijańsko-Liberalne”), założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego.

Spis treści

Przeczytaj fragment książki

O książce na stronie Ośrodka Myśli Politycznej