Przed Państwem #Najlepsze2018. Dziesięć najchętniej czytanych tekstów i wywiadów publikowanych w ramach „Teologii Politycznej Co Tydzień” w kończącym się roku. To była wspaniała podróż. Czy są Państwo gotowi? Dobrej lektury!
Rok 2018 dobiegł końca. Bogaty w wydarzenia, spory, ale też ważne rocznice poddawał nam pomysły do szukania rzeczy istotnych, które mogliśmy naświetlić z różnych perspektyw. W ten sposób staraliśmy się sięgać po rzeczy kluczowe w dzisiejszej debacie, które odsłaniają pewne mechanizmy współczesności, ale także zaglądać nieco głębiej, wypatrując ich korzeni. Nie stroniliśmy też do patrzenia w górę, aby dostrzec rzeczy, o których nie śniło się nawet filozofom!
Te dziesięć najczęściej czytanych w 2018 roku tekstów i wywiadów, które publikujemy w tym numerze pisma, prezentują podróż, którą Państwo z nami odbywali
Dlatego z dumą możemy Państwu podsunąć pewne lustro, które ukaże Czytelnikowi TPCT portret własny – i jest to wizerunek niezwykle budujący. Te dziesięć najczęściej czytanych w 2018 roku tekstów i wywiadów, które publikujemy w tym numerze pisma, prezentują podróż, którą Państwo z nami odbywali. I tak obok wywiadów o kondycji uniwersytetu czy współczesnej postaci polskiego kina historycznego, szukali Państwo też tekstów o Ericu Voegelinie czy Tolkienie. Marzec ’68 interesował Państwa równie mocno, co fenomen kultury przedwojennej Warszawy, a proces Chrystusa prowadzony przez Piłata, nie wykluczał zainteresowania współczesnymi mediami czy Prezydentem Francji – Emmanuelem Macronem.
Zapomniałem dodać, że to lustro, które wystawiliśmy, jest też lustrem weneckim – daje wgląd do tego, jakie rzeczy nas interesują. Tym bardziej cieszy, że rozpiętość tematyczna najpopularniejszych tekstów z tygodnika, daje poczucie, że Państwo razem z nami chcą sięgać po kulturę, która nie ogranicza się li tylko do sztuki, literatury, ale jest szerszym kontekstem: z politycznością, wspólnotą, duchowością czy cywilizacją. W tych wszystkich naszych eskapadach są Państwa razem z nami – za co pragniemy serdecznie podziękować! A także wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności na Nowy Rok dla naszych Szanownych Czytelników, a także współtwórców pisma – naszych Autorów – obiecujemy, że mapa kolejnych intelektualnych wędrówek w 2019 jest już przygotowana, a prowiantu starczy dla wszystkich! Są Państwo zainteresowani, prawda? Zatem w drogę!
Jan Czerniecki
Redaktor naczelny
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
Redaktor naczelny Teologii Politycznej Co Tydzień. Wieloletni koordynator i sekretarz redakcji teologiapolityczna.pl. Organizator spotkań i debat. Koordynował projekty wydawnicze. Z Fundacją Świętego Mikołaja i redakcją Teologii Politycznej związany od 2009 roku. Pracował w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytucie Pileckiego. Absolwent archeologii na Uniwersytecie Warszawskim.