Przed Państwem #Najlepsze2018. Dziesięć najchętniej czytanych tekstów i wywiadów publikowanych w ramach „Teologii Politycznej Co Tydzień” w kończącym się roku. To była wspaniała podróż. Czy są Państwo gotowi? Dobrej lektury!
Rok 2018 dobiegł końca. Bogaty w wydarzenia, spory, ale też ważne rocznice poddawał nam pomysły do szukania rzeczy istotnych, które mogliśmy naświetlić z różnych perspektyw. W ten sposób staraliśmy się sięgać po rzeczy kluczowe w dzisiejszej debacie, które odsłaniają pewne mechanizmy współczesności, ale także zaglądać nieco głębiej, wypatrując ich korzeni. Nie stroniliśmy też do patrzenia w górę, aby dostrzec rzeczy, o których nie śniło się nawet filozofom!
Te dziesięć najczęściej czytanych w 2018 roku tekstów i wywiadów, które publikujemy w tym numerze pisma, prezentują podróż, którą Państwo z nami odbywali
Dlatego z dumą możemy Państwu podsunąć pewne lustro, które ukaże Czytelnikowi TPCT portret własny – i jest to wizerunek niezwykle budujący. Te dziesięć najczęściej czytanych w 2018 roku tekstów i wywiadów, które publikujemy w tym numerze pisma, prezentują podróż, którą Państwo z nami odbywali. I tak obok wywiadów o kondycji uniwersytetu czy współczesnej postaci polskiego kina historycznego, szukali Państwo też tekstów o Ericu Voegelinie czy Tolkienie. Marzec ’68 interesował Państwa równie mocno, co fenomen kultury przedwojennej Warszawy, a proces Chrystusa prowadzony przez Piłata, nie wykluczał zainteresowania współczesnymi mediami czy Prezydentem Francji – Emmanuelem Macronem.
Zapomniałem dodać, że to lustro, które wystawiliśmy, jest też lustrem weneckim – daje wgląd do tego, jakie rzeczy nas interesują. Tym bardziej cieszy, że rozpiętość tematyczna najpopularniejszych tekstów z tygodnika, daje poczucie, że Państwo razem z nami chcą sięgać po kulturę, która nie ogranicza się li tylko do sztuki, literatury, ale jest szerszym kontekstem: z politycznością, wspólnotą, duchowością czy cywilizacją. W tych wszystkich naszych eskapadach są Państwa razem z nami – za co pragniemy serdecznie podziękować! A także wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności na Nowy Rok dla naszych Szanownych Czytelników, a także współtwórców pisma – naszych Autorów – obiecujemy, że mapa kolejnych intelektualnych wędrówek w 2019 jest już przygotowana, a prowiantu starczy dla wszystkich! Są Państwo zainteresowani, prawda? Zatem w drogę!
Jan Czerniecki
Redaktor naczelny