Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Przeczytaj wstęp do nowej książki Moniki Odrobińskiej „Żyć nie umierać”

Przeczytaj wstęp do nowej książki Moniki Odrobińskiej „Żyć nie umierać”

Postanowiłam przypomnieć, czym jest odpowiedzialność za życie, w którym momencie się ono zaczyna oraz porozmawiać o tym, gdzie jest kres uporczywej terapii w przypadku jego zagrożenia – pisze Monika Odrobińska w nowo wydanej książce „Żyć nie umierać”, która trafi w ręce czytelników dzięki współpracy Wydawnictwa Archidiecezji Warszawsko-Praskiej oraz Wydawnictwa Jedność

Przez rok w cyklu „Ewangelia życia” przedstawialiśmy na łamach tygodnika „Idziemy” kwestie związane z ochroną życia. Podejmując je, chciałam przede wszystkim zgłębić temat aborcji eugenicznej. Punktem wyjścia do cyklu były bowiem proaborcyjne czarne marsze, a jego zwieńczeniem - 830 tys. podpisów pod projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję!” i zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego przesłanki eugenicznej do wykonania aborcji.

Postanowiłam więc przypomnieć, czym jest odpowiedzialność za życie, w którym momencie się ono zaczyna oraz porozmawiać o tym, gdzie jest kres uporczywej terapii w przypadku jego zagrożenia. Wreszcie – co zamiast aborcji. Zdaję sobie sprawę, że wielu skomplikowanych sytuacji życiowych nie można zamknąć w wywiadzie czy reportażu. Tak samo nie ośmieliłabym się w tej formie doradzać rozwiązań osobom stojącym przed dramatycznymi wyborami. Mam jednak nadzieję, że droga, którą pokazuję, kogoś pociągnie, komuś doda otuchy, komuś pozwoli ocalić życie.

Tajemnicę życia od jego początków przedstawiają: prof. genetyki Andrzej Kochański, ginekolog-położnik Piotr Klimas. o teologii ciąży mówi  abp Henryk Hoser, także lekarz. Na zakończenie tego działu i jako wprowadzanie do kolejnego – przedstawiającego alternatywy  dla aborcji – wypowiada się ks. prof. Robert Skrzypczak. Mówi o mentalności antykoncepcyjnej – jak wymierzona jest w życie, człowieka i w Boga, jak prowadzi do mentalności aborcyjnej.

Jako pierwszy wśród wywiadów w książce znalazł się wywiad z prof. Andrzejem Kochańskim o eugenice. Wiedza o tym, na podstawie jakiej przesłanki ginie w Polsce blisko 1000 dzieci rocznie, wydała mi się tu priorytetowa. Dalej wypowiadają się osoby zaangażowane w ochronę życia poczętego: Magdalena Korzekwa-Kaliszuk – współinicjatorka projektu ustawy „Zatrzymaj aborcję!” i poseł Bartłomiej Wróblewski, który do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżył przesłankę eugeniczną do wykonania aborcji.

Książkę zamykają reportaże: o ocalonych z aborcji i o kobietach, które dokonawszy jej, potrafią znaleźć ukojenie, podjąć pracę nad przebaczeniem sobie, oraz poświęcone adopcji i rodzicielstwu zastępczemu. Tylko pozornie te dwa ostatnie tematy nie mają związku z tematem ochrony życia – o ile bowiem środowiska proaborcyjne akcent stawiają na kobietę, o tyle pro-liferskie – na dziecko i jego człowieczeństwo.

Na wstępie jednak oddaję głos tym, którym niepełnosprawność nie przeszkadza służyć nam, pełnosprawnym członkom społeczeństwa, oraz ich rodzicom. Ich świadectwo życia jest głośniejsze od skandowanych na ulicach haseł niereprezentatywnej dla polskiego społeczeństwa grupki zwolenników aborcji. 

Monika Odrobińska 

Opis książki 

Zobacz spis treści

Przeczytaj słowo wstępne abp Henryka Hosera SAC

 okladka


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Nowy początek” prof. Vittorio Possentiego!
Wydaj „Nowy początek” prof. Possentiego z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.