Monika Odrobińska – Żyć nie umierać

Monika Odrobińska – Żyć nie umierać

Na książkę składają się świadectwa osób niepełnosprawnych, których by nie było, gdyby nie determinacja ich rodziców, by się urodziły; świadectwa tychże rodziców, historie małżonków cieszących się dziećmi, których mogło nie być. To przykłady na to, że nawet na „niechciane” dzieci ktoś gdzieś czeka – w oknach życia, w rodzinach zastępczych czy adopcyjnych.

Monika Odrobińska
„Żyć nie umierać”
wydawca: Wydawnictwo Archidiecezji Warszawsko-Praskiej / Jedność

rok wydania: 2018

Cykl artykułów poświęcony życiu – jego początkom, kondycji i ochronie - Monika Odrobińska przez półtora roku publikowała na łamach tygodnika „Idziemy”. Powstał jako odpowiedź na czarne marsze. Wydawnictwo Diecezji Warszawsko-Praskiej i Wydawnictwo Jedność zdecydowały się je wydać w czasie, gdy z jednej strony proaborcyjne protesty nie tylko nie ucichły, ale przybrały na sile, z drugiej strony obrońcy życia święcą tryumfy w postaci 830 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję”, wymierzonym w aborcję eugeniczną.

Na książkę składają się świadectwa osób niepełnosprawnych, których by nie było, gdyby nie determinacja ich rodziców, by się urodziły; świadectwa tychże rodziców, historie małżonków cieszących się dziećmi, których mogło nie być. To przykłady na to, że nawet na „niechciane” dzieci ktoś gdzieś czeka – w oknach życia, w rodzinach zastępczych czy adopcyjnych.

To wreszcie konkretne propozycje pomocy, która niejednokrotnie odwieść by mogła kobiety od tragicznej w skutkach decyzji o aborcji: w podbramkowej sytuacji materialnej, społecznej czy zdrowotnej. Ale to także opowieści o traumach poaborcyjnych, o syndromie ocaleńca – dające nadzieję, że nawet z tak dramatycznym bagażem doświadczeń możliwe jest uzdrowienie.

W książce wypowiadają się specjaliści: lekarze mówią o początkach życia – z genetycznego i biologicznego punktu widzenia; o tym, czym jest eugenika i aborcja eugeniczna, czym jest procedura in vitro. Mamy także ujęcie tematu od strony teologicznej, a także prawnej i legislacyjnej. Autorka przeprowadziła rozmowy m.in. z abp. Henrykiem Hoserem, prof. Joanną Szymkiewicz-Dangel, prof. Andrzejem Kochańskim, Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk, Tomaszem Elbanowskim, Mateuszem Maranowskim – znanymi z wyrazistych opinii. Ich wypowiedzi z pewnością nikogo nie pozostawią obojętnym.

W słowie wprowadzającym do książki abp Henryk Hoser przekonuje: „Wywiady, ze starannie dobranymi rozmówcami, ze sformułowaniem wyjątkowych i dociekliwych pytań oraz bardzo <<przytomnych>> odpowiedzi i wypowiedzi osób, które wiedzą o czym mówią, nadają książce żywość i dynamikę wciągającą i przykuwającą uwagę”.

Autorka z kolei pisze we wstępie: „Zdaję sobie sprawę, że wielu skomplikowanych sytuacji życiowych nie można zamknąć w wywiadzie czy reportażu. Tak samo nie ośmieliłabym się w tej formie doradzać rozwiązań osobom stojącym przed dramatycznymi wyborami. Mam jednak nadzieję, że droga, którą pokazuję, kogoś pociągnie, komuś doda otuchy, komuś pozwoli ocalić życie”.

Wszystkie poruszone w publikacji wątki spina klamrą nauczanie Jana Pawła II, przytoczone w ostatnim jej fragmencie. Jak mówił w Kielcach w 1991 r.: „Trzeba najpierw zmienić stosunek do dziecka poczętego. Nawet jeśli pojawiło się ono nieoczekiwanie – mówi się tak: <<nieoczekiwanie>> – nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia”.

Autorka jest dziennikarką tygodnika „Idziemy’, która w 2015 r. wydała „Rozmowy o rodzinie” – zbiór wywiadów z abp. Henrykiem Hoserem przeprowadzonych między nadzwyczajnym a zwyczajnym synodem o rodzinie. To jednak przede wszystkim żona i mama – i to głównie z tej perspektywy pisze.

Zobacz spis treści 

Abp Henryk Hoser o książce Moniki Odrobińskiej „Żyć nie umierać”


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.