Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Łukasz Krzysztofka w „Niedzieli”: Żyjemy w czasach Homera

Łukasz Krzysztofka w „Niedzieli”: Żyjemy w czasach Homera

Jaki jest związek między przeznaczeniem a porządkiem świata? Czy greccy filozofowie dostrzegali w porządku świata przejaw dobroci? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszej książce ks. prof. Tomasza Stępnia – pisze Łukasz Krzysztofka w relacji z premiery książki „Porządek i miłość” w 25/722 numerze tygodnika „Niedziela”.

Znaleźliśmy się dzisiaj w okolicy Homera i jego patrzenia na świat przez pryzmat nieuchronności losu – mówił w czasie promocji książki „Porządek i miłość. Koncepcja opatrzności Bożej w myśli starożytnej" ks. prof. T. Stępień. Kierownik Katedry Filozofii Religii Wydziału Teologicznego UKSW zwrócił uwagę, że współczesny świat wydaje się być chaosem, na którym nie sposób budować. – U Homera, w świecie bez idei, odżywa przekonanie, że istnieje jakiś przymus, a życie ludzkie ma z góry nadany kierunek. Takie myślenie widać dzisiaj, gdy spojrzymy na rozwój astrologii – zauważył autor książki, dodając, że jego praca to suma wszystkich badaczy, którzy w jakiś sposób zajmowali się problemem Opatrzności Bożej.

Publikacja przede wszystkim traktuje o opatrzności dotyczącej porządku świata, tego, w jaki sposób Bóg – czy bogowie – ten świat tworzą i tego, w jaki sposób tym światem kierują. Ponieważ w książce chodzi o prześledzenie rozwoju idei, termin „opatrzność” pisany jest małą literą.

Książka ks. prof. Stępnia jest pracą pionierską. Autor wychodzi od analizy obrazu przeznaczenia zawartego w praźródłach kultury europejskiej: klasycznych dziełach Homera, pismach filozofów jońskich, antycznych dramatach greckich oraz myśli Platona. Obrazuje dojrzewanie racjonalnej koncepcji opatrzności w filozofii stoickiej i neoplatońskiej, by płynnie przejść do jej religijnego odpowiednika w Piśmie Świętym, dziełach wczesnochrześcijańskich apologetów i pierwszych Ojców Kościoła. – Dzisiaj jest w świecie tendencja do tego, aby nie odnosić życia człowieka do Istoty wyższej. Liczę się tylko ja. Widać to szczególnie w reklamach. Jest to bardzo dalekie od greckiego rozumienia porządku natury, a tym bardziej od chrześcijańskiego pojmowania wolności – podkreślił dr Rafał Tichy, filozof i reżyser filmów dokumentalnych.

Łukasz Krzysztofka

Artykuł ukazał się w tygodniku Niedziela, w numerze 25/722 z 23 czerwca 2019 roku. 

Książka „Porządek i miłość, Koncepcja opatrzności Bożej w myśli starożytnej” księdza Tomasza Stępnia ukazała się nakładem Teologii Politycznej.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.