Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Kinga Dygulska-Jamro: Chińczycy stawiają na muzea

Kinga Dygulska-Jamro: Chińczycy stawiają na muzea

Liczba bogatych Chińczyków zwiększa się wprost proporcjonalnie do coraz bardziej wyrafinowanych gustów odbiorców

W Chinach odżywa moda na prywatne muzea. Liczba bogatych Chińczyków zwiększa się wprost proporcjonalnie do coraz bardziej wyrafinowanych gustów odbiorców, a państwo zaczyna dostrzegać w tym szansę na promocję kraju.

W prowincji Ninxia powstanie niebawem Centrum Sztuki znad Rzeki Żółtej, a wszystko dzięki inwestycji Liu Yiqiana, businessmana, który zainwestował już fundusze w tzw. Długie Muzeum w Szanghaju. BBC podaje, że takich filantropów jest w Chinach coraz więcej.

Co nimi kieruje? Spełnieni w sferze profesjonalno-finansowej szukają sposobów na pozostawienie po sobie śladu w historii, tak by ich imię zapamiętano na zawsze. Jest to znana od wieków metoda, jednak po długich latach komunizmu, w którym wciąż tkwią Chiny, a zwłaszcza po rewolucji kulturalnej lat 1966-76 przez całe dekady muzealnictwo było zapomnianą częścią aktywności kulturalnej.

Dziś najbardziej znani architekci z Nowego Jorku chętnie projektują budynki nowoczesnych muzeów, tak jak w przypadku Stevena Holla, twórcy Muzeum Sifang koło Nanjingu. 160 milionów dolarów na projekt wyłożył deweloper Lu Jun i trzeba przyznać, że zrobił to z rozmachem, inwestując również w hotel, centrum konferencyjne i sieć butików okalających muzeum.

Pekin zdaje sobie sprawę z faktu, że w Chinach obroty dziełami sztuki przewyższają amerykańskie, a liczba odbiorców sztuki jest znacznie wyższa niż w USA. Rząd coraz chętniej partycypuje w dofinansowywaniu prywatnych galerii i promocji chińskiej sztuki za granicą, idąc za dobrym i bardzo efektywnym sposobem Koreańczyków z Południa, którzy promują współczesną sztukę koreańską właśnie dzięki znacznemu udziałowi rządu. Władze widzą w tym sposób na ocieplanie wizerunku Państwa Środka.

Kinga Dygulska-Jamro, Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles

Przeczytaj więcej tekstów autorki na podstronie Ex Oriente


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.