Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Kinga Dygulska-Jamro: Spotkanie najpotężniejszych kobiet Wschodu i Zachodu

Kinga Dygulska-Jamro: Spotkanie najpotężniejszych kobiet Wschodu i Zachodu

Wielka Brytania jest obecnie głównym celem inwestycji Seulu w Europie oraz miejscem, gdzie znajduje się największa diaspora koreańska w Europie

Wielka Brytania jest obecnie głównym celem inwestycji Seulu w Europie oraz miejscem, gdzie znajduje się największa diaspora koreańska w Europie

Rozpoczęła się trzydniowa wizyta prezydent Korei Południowej Park Geun-hye w Londynie. Królowa Elżbieta II z wielką pompą przyjęła pierwszą kobietę prezydent w historii Dalekiego Wschodu i zapewniała o zacieśnieniu więzów. Wizyta ta jest nie tylko ciekawym wydarzeniem na szczeblu dyplomatycznym, kiedy to spotykają się najpotężniejsze kobiety Wschodu i Zachodu,  ale i widocznym policzkiem wymierzonym Japonii, z którą Londyn przez wiele lat utrzymywał ścisłe kontakty i sojusz gospodarczy. Kilka dni temu pani prezydent odwołała wizytę w Tokio.

Prezydent Korei Południowej uczciła wczoraj pamięć brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie koreańskiej 1950-53 oraz zamierza w najbliższym czasie uczestniczyć w koreańskim festiwalu filmowym oraz forum CEO Korea Południowa-Wielka Brytania. 

Zaznacza swą wizytą, iż wysoko ocenia 130 lat stosunków dyplomatycznych między Seulem i Londynem (nawiązano je 26 listopada 1883 r.), a oczy koreańskiej polityki będą teraz nawet intensywniej zwrócone na Europę. Od lat tradycyjnie Ameryka wspierała Koreę, a Wielka Brytania Japonię, jednak Seul aktywnie rozszerza swoje pole wpływów, powoli zajmując miejsce Tokio na Wyspach.

Tymczasem media w Seulu, Tokio i Pekinie wciąż komentują odwołaną wizytą pani prezydent w Japonii. Miała się tam spotkać z szefem rządu Shinzo Abe, jednak ten ponownie odmówił wystosowania przeprosin za okupację Korei lat 1910-45.

Były one kilkakrotnie formułowane wcześniej, jednak nigdy w formie całkowicie zadowalającej dla Seulu. Tokio zapłaciło przy tym odszkodowanie za czas okupacji, a dokument o uregulowaniu tych spraw wraz z zrzeczeniem sie dalszych roszczeń został podpisany przez obie strony w 1965.

Pani Prezydent zapewne nie pamięta, że dokument zatwierdził jej rodzony ojciec, prezydent Korei Południowej Park Chung-hee (1963-1979), który następnie przez lata pobierał z Tokio bezzwrotne pożyczki, które przeznaczył na rozruszanie koreańskiej gospodarki po wojnie koreańskiej (reszta pożyczek na preferencynych warunkach została przyznana głównie przez Waszyngton).

Warto zauważyć, że Wielka Brytania jest obecnie głównym celem inwestycji Seulu w Europie oraz miejscem, gdzie znajduje się największa diaspora koreańska w Europie. Wyjazdem na Wyspy zainteresowani są głównie koreańscy studenci, którzy chętnie korzystają z oferty edukacyjnej takich uniwersytetów jak Oxford czy Cambridge.

Kinga Dygulska-Jamro, Centrum Badań nad Koreą, Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles

Przeczytaj więcej tekstów autorki


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.