Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Kinga Dygulska-Jamro: Próba jądrowa Korei Północnej – i co na to seulczycy?

Kinga Dygulska-Jamro: Próba jądrowa Korei Północnej – i co na to seulczycy?

11 lutego 2013 przejdzie do historii z powodu kilku bardzo znaczących wydarzeń dla świata. Jednym z nich jest trzecia próba jądrowa w KRLD

11 lutego 2013 przejdzie do historii z powodu kilku bardzo znaczących wydarzeń dla świata. Jednym z nich jest trzecia próba jądrowa w KRLD

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w trybie pilnym w związku z wczorajszym udanym eksperymentem Kim Jong-una. Zarządzona przez niego podziemna próba jądrowa wywołała trzęsienie ziemi w skali 5,0 w skali Richtera oraz nie mniejsze społeczne poruszenie w Korei Południowej. Po raz kolejny seulczycy stawali przed ulicznymi ekranami i dyskutowali stan rzeczy na Półwyspie. Zdarzyło się im to po raz drugi w historii konfliktu z Pyongyangiem. Po raz pierwszy obudziło ich ostrzelanie cywilów na wyspie Yeongpyeong-do w 2010. Różnica polega na tym, że teraz zobaczyli całą akcję na żywo, a rząd nowo wybranej pani prezydent Park Geun-hye nie zamierzał cenzurować relacji.

Nie należy się spodziewać, że partia Nowy Horyzont i pani prezydent zastosują jakiekolwiek taryfy ulgowe dla Północy. Są ku temu powody osobiste i polityczne. Na Półwyspie wszyscy niemal wiedzą, że matka przywódczyni została zastrzelona w 1974 z rąk Koreańczyka z Północy, co zmieniło życie pani Park na zawsze. Z tego też powodu popierała przywrócenie restrykcyjnego Prawa o Bezpieczeństwie Narodowym, ustanowionego za dyktatury wojskowej, które tępiłoby wszelkie oznaki poparcia dla Pyongyangu.

Sama próba jądrowa pozostaje dla Seulu niemal bez znaczenia, bo biorąc pod uwagę bliską geograficzną odległość do granicy z KRLD, wystarczy zwykła broń konwencjonalna, by obrócić jedną z większych stolic Azji Wschodniej, zamieszkałą przez 20 milionów ludzi, w popiół.

Kilka dni temu KRLD wypuściła prowokacyjny filmik, pokazujący, jak zjednoczona Korea niszczy rakietą dalekiego zasięgu Nowy Jork. Wszystko to zatytułowane było „Piękny sen”, a kończyło się sekwencją, że zniszczenia amerykańskiego miasta dokonają wspólnymi siłami obie Koree. O ile była to jedynie zręczna prowokacja, to podziemna próba jądrowa wygląda bardzo poważnie. Trzęsienie ziemi zanotowały ośrodki sejsmologiczne w Tokio, Pekinie i Los Angeles.

Poprzednie próby jądrowe KRLD przeprowadziła w 2006 i 2009 roku.

Dr Kinga Dygulska-Jamro – politolog i koreanista. Studiowała w czołowych ośrodkach naukowych w Polsce, Korei Południowej, Hiszpanii. Biegle posługuje się  koreańskim, angielskim i hiszpańskim. Przez kilka lat była korespondentem „Rzeczpospolitej” w Seulu. Obecnie pracuje naukowo na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA).


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.