Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Karłowicz dla ambitnych – „Tygodnik Solidarność” o książce „Teby-Smoleńsk-Warszawa”

Karłowicz dla ambitnych – „Tygodnik Solidarność” o książce „Teby-Smoleńsk-Warszawa”

Wchodzenie w największe spory ideologiczne III RP bez namiętności i ciskania gromów z jednoczesną twardą i jednoznaczną ich oceną jest nie lada wyzwaniem. Karłowiczowi to się udało – pisze Jakub Pacan w „Tygodniku Solidarność”, recenzując książkę „Teby-Smoleńsk-Warszawa”, wydaną przez Teologię Polityczną.

W zbiorze esejów „Teby – Smoleńsk – Warszawa. O złudzeniu nietragiczności polityki” Dariusz Karłowicz mierzy się z odwiecznymi dylematami polskiej inteligencji, biorąc pod lupę agendę polityczną ostatnich lat. 

Dariusz Karłowicz to autor na mapie współczesnego polskiego konserwatyzmu już właściwie klasyczny. Od lat związany z „Teologią Polityczną”, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, która organizuje kampanie społeczne na rzecz potrzebujących, filozof, publicysta i wykładowca podjął się ambitnego zadania recenzenta III RP, posiłkując się tekstami starożytnych filozofów. I okazuje się, że oglądanie politycznej „bieżączki” przez pryzmat tekstów Platona, Sofoklesa czy Eurypidesa potrafi zaskakiwać celnością wniosków i jest jak najbardziej na czasie. Każdy, kto chce się zmierzyć z coraz bardziej pogmatwaną ponowoczesną rzeczywistością z pozycji tradycyjnych, znajdzie u tego myśliciela konserwatywne klucze hermeneutyczne i takież narzędzia oglądu oraz oceny dziejących się obecnie zjawisk społecznych i politycznych.

Dużo miejsca zajmuje w książce polski fenomen o światowym znaczeniu, jakim jest Solidarność zarówno przez to małe, jak i duże „S”, która według autora jest czymś arcypolskim i uniwersalnym zarazem

„Wychodzę od Antygony, bo tekst Sofoklesa – jak mało który, pozwala uświadomić sobie, że żyjemy w polityczności, która nie jest ani bezzałożeniowa, ani bezalternatywna” – pisze autor i przestrzega przed niezachwianą wiarą w postęp kapłanów liberalnej demokracji, „Kreon głęboko wierzy, że proponowana przez niego logika powojennego porządku miasta pozwoli ostatecznie zakończyć epokę nękających Tebańczyków cierpień. Król pada ofiarą najgroźniejszej pokusy polityki – wiary w możliwość położenia kresu bolesnej niedoskonałości wspólnoty (…) Polityk odpowiada za całość, ale całość – zdaje się przestrzegać Hajmon – to nie to samo co jedność (…). Polityk musi słuchać stron, choć ich głosów nigdy nie zdoła zorkiestrować”.

Dużo miejsca zajmuje w książce polski fenomen o światowym znaczeniu, jakim jest Solidarność zarówno przez to małe, jak i duże „S”, która według autora jest czymś arcypolskim i uniwersalnym zarazem. „Jestem głęboko przekonany, że odpowiedź, której udzielił polski Sierpień, kieruje nas w stronę antropologii miłosierdzia, że solidarność w postaci, w jakiej objawiła się w Polsce w 1980 roku, można uznać za rodzaj społecznej manifestacji teologii miłosierdzia. Solidarność to zarazem teologia polityczna i społeczna praktyka miłosierdzia”.

A co ma wspólnego Solidarność z siostrą Faustyną Kowalską i Bożym Miłosierdziem? Okazuje się, że bardzo dużo, dlatego warto sięgnąć po najnowszą książkę Dariusza Karłowicza, choć nie jest on autorem łatwym. Przechadza się jak filozof po współczesności, z zaciekawieniem ogląda ją i zmusza do myślenia. Plusem oglądu, do którego zaprasza czytelnika, jest niezrównany styl, którym opisuje współczesność. Wchodzenie w największe spory ideologiczne III RP bez namiętności i ciskania gromów z jednoczesną twardą i jednoznaczną ich oceną jest nie lada wyzwaniem. Karłowiczowi to się udało.

Autor zostawia nam pewne tezy klucze, którymi możemy posługiwać się jeszcze długo po odłożeniu jego książki na półkę. I ten prezent autora cenię sobie najbardziej. W czytelniku rodzi się smutek po kulturze antycznej, z którą tracimy coraz bardziej kontakt.

Jakub Pacan

Recenzja ukazała się w „Tygodniku Solidarność” nr 46/2020

Przeciw wygodnym złudzeniom – Rafał Woś o książce Dariusza Karłowicza w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Trzcina do zmierzenia Polski. Wojciech Stanisławski w tygodniku „Sieci” o książce Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa”

Krzysztof Masłoń w „Do Rzeczy” o książce Dariusza Karłowicza „Teby-Smoleńsk-Warszawa”

Polityka jest tragiczna. Inna nie będzie – recenzja Alana Sasinowskiego w „Kurierze Szczecińskim” 

Starożytni bohaterowie i współczesne dylematy. Ks. Jacek Grzybowski w tygodniku Idziemy o książce Dariusza Karłowicza

W cieniu arpińskiego dębu. Jak pięknie pisać polityczne mity. Recenzja Juliusza Gałkowskiego w Nowym Napisie 

Tragiczny monodram polityczny, czyli eseje „Teby – Smoleńsk – Warszawa". Głos24 o książce Dariusza Karłowicza

Dariusz Karłowicz o swojej książce „Teby – Smoleńsk – Warszawa” [FILM]

Kup książkę „Teby – Smoleńsk – Warszawa” w księgarni Teologii Politycznej


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.