Wojciech Roszkowski tegorocznym laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Wojciech Roszkowski tegorocznym laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Książka „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” autorstwa Wojciecha Roszkowskiego – historyka, ekonomisty, wykładowcy akademickiego i częstego gościa łamów „Teologii Politycznej” – została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

W książce „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” Wojciech Roszkowski przygląda się kondycji współczesnego, zachodniego świata i pyta o korzenie przemian cywilizacyjnych, które zaszły na przestrzeni ostatniego półwiecza. Historyk śledzi tropy rewolucji kulturalnej lat 60. i stawia sobie pytanie, jak ukształtowała ona pokolenia intelektualistów i przedstawicieli sfery publicznej: uniwersytetów, kościoła i mediów. 

Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, gdzie uzyskał habilitację i pracował w Katedrze Historii Gospodarczej. Od października 1990 pracował też w Instytucie Studiów Politycznych PAN jako kierownik Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej, a od listopada 1990 do sierpnia 1993 był prorektorem Szkoły Głównej Handlowej, w której w latach 1991-2010 zajmował stanowisko profesora. W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Wyróżnia ona książki, które łączą wybitne wartości literackie z ważką tematyką z pogranicza rzeczywistości kulturowej, społecznej i politycznej. W roku 2019 r. nagrodą im. Józefa Mackiewicza uhonorowany został Marek A. Cichocki, jeden z założycieli „Teologii Politycznej”, za książkę „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii”.

Relacja z wręczenia nagrody im. Mackiewicza Markowi A. Cichockiemu w 2019 r.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.