Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Wojciech Roszkowski tegorocznym laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Wojciech Roszkowski tegorocznym laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Książka „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” autorstwa Wojciecha Roszkowskiego – historyka, ekonomisty, wykładowcy akademickiego i częstego gościa łamów „Teologii Politycznej” – została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

W książce „Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej” Wojciech Roszkowski przygląda się kondycji współczesnego, zachodniego świata i pyta o korzenie przemian cywilizacyjnych, które zaszły na przestrzeni ostatniego półwiecza. Historyk śledzi tropy rewolucji kulturalnej lat 60. i stawia sobie pytanie, jak ukształtowała ona pokolenia intelektualistów i przedstawicieli sfery publicznej: uniwersytetów, kościoła i mediów. 

Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, gdzie uzyskał habilitację i pracował w Katedrze Historii Gospodarczej. Od października 1990 pracował też w Instytucie Studiów Politycznych PAN jako kierownik Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej, a od listopada 1990 do sierpnia 1993 był prorektorem Szkoły Głównej Handlowej, w której w latach 1991-2010 zajmował stanowisko profesora. W 1996 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Wyróżnia ona książki, które łączą wybitne wartości literackie z ważką tematyką z pogranicza rzeczywistości kulturowej, społecznej i politycznej. W roku 2019 r. nagrodą im. Józefa Mackiewicza uhonorowany został Marek A. Cichocki, jeden z założycieli „Teologii Politycznej”, za książkę „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii”.

Relacja z wręczenia nagrody im. Mackiewicza Markowi A. Cichockiemu w 2019 r.


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.