Marek A. Cichocki laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza!

Marek A. Cichocki laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza!

Wspaniała wiadomość! Jury Nagrody im. Józefa Mackiewicza zadecydowało, że tegorocznym laureatem został Marek A. Cichocki za wydaną przez Teologię Polityczną książkę „Północ i Południe”. Autor odebrał wyróżnienie podczas uroczystej gali w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.

– Wydany w roku 2018 zbiór Północ i Południe jest świetnym ukoronowaniem dotychczasowej aktywności pisarskiej Marka Cichockiego. Nasz Laureat ma już przecież spory i znakomity dorobek, na który składają się chociażby takie książki jak Ciągłość i zmiana albo Porwanie Europy, które chwalono za wychodzenie poza „poziom stereotypów i łatwej retoryki”, unikanie „rozpowszechnionego w Polsce myślenia życzeniowego” i przywracanie „właściwych proporcji w rozważaniach nad europejską myślą konserwatywną” – mówił w swojej laudacji prof. Urbanowski .

Przeczytaj całą laudację prof. Urbanowskiego

– To jest przede wszystkim książka o przyszłości, nie zaś o przeszłości. Pytanie o źródła polskiej tożsamości jest ważne dlatego, że w świecie współczesnym jesteśmy tylko tym, co jesteśmy w stanie sami z tych źródeł odczytać. My, Polacy, jesteśmy być może w samym centrum współczesnej bitwy o kulturę europejską, dlatego jestem wdzięczny za tę decyzję jury, ponieważ rozumiem ją właśnie jako uznanie wagi tego problemu – powiedział podczas gali autor nagrodzonej książki. Nazywając swoją książkę „manifestem środowiska Teologii Politycznej” dodał, że nagroda jest dowodem uznania dla wkładu, jaki środowisko to wniosło do polskiej kultury i polityki. 

Książka Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii to zbiór esejów, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie. Książka składa się z sześciu esejów, z których każdy poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju polskiej formy, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i dziedzictwie romanitas.

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. W przeszłości otrzymywały ją książki naukowe, publicystyczne, a także beletrystyka. W 2012 roku otrzymał ją tom Nieodzowność konserwatyzmu Tomasza Merty, wydany przez Teologię Polityczną. Ubiegłorocznym laureatem został Wiesław Helak za powieść Nad Zbruczem.

Kup nagrodzoną książkę Marka A. Cichockiego w naszej księgarni!

Fot. Jacek Łagowski


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.