Odeszła Izabella Galicka. Odkryła w Polsce obraz El Greca

Odeszła Izabella Galicka. Odkryła w Polsce obraz El Greca

W czasie świąt dotarła do nas smutna wiadomość. Odeszła Izabella Galicka, wybitna konserwatorka i historyczka sztuki. W dziejach muzealnictwa zapisała się jako odkrywczyni jedynego w Polsce dzieła El Greca, które odnalazła w parafii w Kosowie Lackim.

W 1964 roku podczas prac inwentaryzacyjnych, prowadzonych wespół z Hanną Sygietyńską na Podlasiu, Galicka dokonała sensacyjnego odkrycia. Pociemniały obraz, wiszący w pokoju plebana, okazał się nieznanym dotąd dziełem El Greca, jednego z najwybitniejszych artystów europejskiego malarstwa. „Ekstaza św. Franciszka” – pod takim tytułem znany jest dziś odnaleziony obraz – to jedyne dzieło tego malarza, które możemy podziwiać w Polsce. Prezentuje je Muzeum Diecezjalne w Siedlcach. W rozmowie z Grzegorzem Janikowskim (PAP) Galicka opowiadała o okolicznościach swojego niezwykłego odkrycia.

Działalność naukową i konserwatorską Galickiej charakteryzowała nieustająca troska o polskie dziedzictwo narodowe. Polskie zbiory zawdzięczają jej nie tylko odkrycie bezcennego obrazu El Greca, lecz również owoce długiej pracy badawczej i inwentaryzacyjnej.

11 października Galicka została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 23 października odebrała z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Izabella Galicka zmarła 1 listopada 2019 roku. Miała 88 lat.


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.