Odeszła Izabella Galicka. Odkryła w Polsce obraz El Greca

Odeszła Izabella Galicka. Odkryła w Polsce obraz El Greca

W czasie świąt dotarła do nas smutna wiadomość. Odeszła Izabella Galicka, wybitna konserwatorka i historyczka sztuki. W dziejach muzealnictwa zapisała się jako odkrywczyni jedynego w Polsce dzieła El Greca, które odnalazła w parafii w Kosowie Lackim.

W 1964 roku podczas prac inwentaryzacyjnych, prowadzonych wespół z Hanną Sygietyńską na Podlasiu, Galicka dokonała sensacyjnego odkrycia. Pociemniały obraz, wiszący w pokoju plebana, okazał się nieznanym dotąd dziełem El Greca, jednego z najwybitniejszych artystów europejskiego malarstwa. „Ekstaza św. Franciszka” – pod takim tytułem znany jest dziś odnaleziony obraz – to jedyne dzieło tego malarza, które możemy podziwiać w Polsce. Prezentuje je Muzeum Diecezjalne w Siedlcach. W rozmowie z Grzegorzem Janikowskim (PAP) Galicka opowiadała o okolicznościach swojego niezwykłego odkrycia.

Działalność naukową i konserwatorską Galickiej charakteryzowała nieustająca troska o polskie dziedzictwo narodowe. Polskie zbiory zawdzięczają jej nie tylko odkrycie bezcennego obrazu El Greca, lecz również owoce długiej pracy badawczej i inwentaryzacyjnej.

11 października Galicka została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 23 października odebrała z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Izabella Galicka zmarła 1 listopada 2019 roku. Miała 88 lat.


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.