TVP Kultura z nową ramówką i w jakości HD

TVP Kultura z nową ramówką i w jakości HD

Nadchodząca jesień w TVP Kultura to nie tylko premiery koncertów, oper i sztuk teatralnych – w tym platońskiego „Kritona” w reżyserii Dariusza Karłowicza. To również nowa jakość nadawania ambitnych programów kulturalnych. Od 23 października pod hasłem „Kultura najwyższej jakości” TVP Kultura otwiera się na standard obrazu HD. Kalina Cyz, dyrektor stacji, podzieliła się planami stacji na jesień i zimę.

Uroczystą galę, która odbyła się 22 października w Teatrze Opera Narodowa, otworzył występ pianisty jazzowego Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana”, który zaprezentował autorskie kompozycje ze swojej najnowszej płyty „24 preludes & improvisations”. Wraz z ostatnią nutą na scenie Opery Narodowej zjawiła się dyrektor TVP Kultura – Kalina Cyz – oraz dyrektorzy i reprezentanci najważniejszych polskich instytucji kultury zaproszeni przez kierownictwo stacji. To współpraca stacji m.in. z Filharmonią Narodową, Instytutem Muzyki i Tańca czy Narodowym Centrum Kultury zaowocowała intrygującymi premierami, które widzowie będą mogli podziwiać w najbliższych miesiącach na antenie TVP Kultura.

Gratką dla melomanów będzie sylwestrowy koncert w Filharmonii Narodowej emitowany na żywo

Wśród najciekawszych propozycji nowego sezonu znalazła się m.in. premiera monodramu „Kalina”, poświęconego jednej z największych diw epoki PRL-u – Kaliny Jędrusik – oraz zrealizowana z okazji Festiwalu Moniuszkowskiego „Halka” w wersji wileńskiej, zainscenizowana przez Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej. Na miłośników kina będą czekać emisje m.in.  „Patersona” Jima Jarmuscha czy też „1900 – człowiek legenda” w reżyserii Giuseppe Tornatore z muzyką Ennio Morricone. Na antenie TVP Kultura zagoszczą również klasyczne seriale – jak „Zmiennicy” czy „Czterdziestolatek” – po cyfrowej rekonstrukcji. Niemałą gratką dla melomanów będzie sylwestrowy koncert muzyki Jacquesa Offenbacha emitowany na żywo z Filharmonii Narodowej.

Innym ważnym komunikatem, który TVP Kultura chciała przekazać swoim sympatykom w trakcie uroczystego spotkania, była zmiana standardu obrazu emitowanych programów: od dziś widzowie będą mogli oglądać je w jakości HD. – TVP Kultura promuje kulturę najwyższej jakości, teraz także w najwyższej jakości obrazu. To próba zrównania poziomów jakości naszego contentu do sposobu jego pokazywania – tłumaczyła tę decyzję dyrektor Kalina Cyz. Galę zamknął znakomity występ fortepianowego duetu: Marka Brachy i Aleksandra Dębicza. W kuluarach Teatru Opery Narodowej udało się nam zamienić słowo z dyrektor Kaliną Cyz.

Karol Grabias (Teologia Polityczna): Mieliśmy przyjemność przekonać się, jak bogaty będzie repertuar muzyczny TVP Kultura w nadchodzącym sezonie. Czego zaś możemy spodziewać się w dziedzinie słowa? Wiemy, że zbliża się premiera platońskiego „Kritona”w reżyserii Dariusza Karłowicza.

Kalina Cyz (TVP Kultura): Słowo i refleksja nad słowem są w kontekście przejścia na wyższą jakość nadawania – bo TVP Kultura rozpoczyna właśnie nadawanie w jakości HD – szczególnie dla nas ważne. To przecież w obrazie i jakości odbioru tkwi klucz do naszego dialogu z widzem. Wszystkie cykliczne programy, które opierają się na słowie – m.in. „One. Kobiety kultury”, „Kronos”, „Chuligan literacki”, „Pegaz” – będą teraz nadawane w wyższej jakości obrazu. Jeśli zaś chodzi o teatr, to czeka nas kontynuacja cyklu Scena Monodramu: przed nami „Kalina” poświęcona postaci Kaliny Jędrusik i premiera „Kritona”– wyjątkowego, hybrydowego przedstawienia teatralnego. W każdej ze wspomnianych dziedzin, a w teatrze zdecydowanie najmocniej, jakość obrazu przybliży widzów do tego, co dzieje się między aktorami i twórcami.

Relację opracował Karol Grabias

Fot. Natasza Młudzik/ TVP

 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wesprzyj wydanie książki „Pamięć Polski. Pamięć sąsiadów. Pamięć Europy”
Ten, kto podważa zasadność polityki historycznej, podejmuje próbę przekonania wiatru, żeby nie wiał.
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.