Karłowicz w Czechach o języku postliberalnej polityki

Karłowicz w Czechach o języku postliberalnej polityki

W najbliższą sobotę, 26 października w ramach Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Igławie (Republika Czeska) odbędzie się dyskusja pod tytułem „Nowy język postliberalnej polityki”, w której udział weźmie Dariusz Karłowicz, współzałożyciel Teologii Politycznej.

W dyskusji udział wezmą również słowacki filozof Matej Cíbik oraz Dominik Hána, prawnik. Debatę moderował będzie Petr Fischer. Spotkanie rozpocznie się o godz 14.30 w teatrze Horácké divadlo w Igławie.

Jak piszą organizatorzy:

Po upadku reżimów komunistycznych w Europie Środkowej dominowała atmosfera entuzjazmu. Granice zostały otwarte, a przechodzące transformację kraje opowiedziały się jednoznacznie za polityczną i ekonomiczną integracją z Zachodem: wstąpiły do NATO i stały się członkami Unii Europejskiej. Dziś, po 30 latach, spora część społeczeństwa przeżywa rozczarowanie i poszukuje nowej wizji. Wyśniony model liberalnego rozwoju, w który uwierzyły środkowoeuropejskie elity intelektualne i polityczne w latach 90., został później odrzucony przez szerokie rzesze społeczeństwa. Jego legitymacja jest kwestionowana również w samej Europie zachodniej. W krajach Grupy Wyszehradzkiej normalizuje się autorytaryzm i polityka strachu. Jak rozumieć ten zwrot? Jakiego politycznego etosu potrzebujemy, jeśli naszym celem jest sprawiedliwa władza w post-liberalnym świecie?

To nie pierwsza wizyta Dariusza Karłowicza u naszych południowych sąsiadów: w kwietniu tego roku na zaproszenie Instytutu Polskiego w Pradze uczestniczył w dyskusji, która miała miejsce Bibliotece Václava Havla. W ubiegłym roku w języku czeskim ukazał się również zbiór esejów Karłowicza, wydany staraniem Centrum pro studium demokracie a kultury oraz Instytutu Polskiego w Pradze pod tytułem „Neokopírovaná budoucnost” (przeczytaj wstęp Macieja Ruczaja).

O kryzysie liberalizmu Dariusz Karłowicz pisał również w 11. numerze rocznika Teologii Politycznej „Liberalizm, pęknięty fundament”.


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.