Karłowicz w Czechach o języku postliberalnej polityki

W najbliższą sobotę, 26 października w ramach Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Igławie (Republika Czeska) odbędzie się dyskusja pod tytułem „Nowy język postliberalnej polityki”, w której udział weźmie Dariusz Karłowicz, współzałożyciel Teologii Politycznej.

W dyskusji udział wezmą również słowacki filozof Matej Cíbik oraz Dominik Hána, prawnik. Debatę moderował będzie Petr Fischer. Spotkanie rozpocznie się o godz 14.30 w teatrze Horácké divadlo w Igławie.

Jak piszą organizatorzy:

Po upadku reżimów komunistycznych w Europie Środkowej dominowała atmosfera entuzjazmu. Granice zostały otwarte, a przechodzące transformację kraje opowiedziały się jednoznacznie za polityczną i ekonomiczną integracją z Zachodem: wstąpiły do NATO i stały się członkami Unii Europejskiej. Dziś, po 30 latach, spora część społeczeństwa przeżywa rozczarowanie i poszukuje nowej wizji. Wyśniony model liberalnego rozwoju, w który uwierzyły środkowoeuropejskie elity intelektualne i polityczne w latach 90., został później odrzucony przez szerokie rzesze społeczeństwa. Jego legitymacja jest kwestionowana również w samej Europie zachodniej. W krajach Grupy Wyszehradzkiej normalizuje się autorytaryzm i polityka strachu. Jak rozumieć ten zwrot? Jakiego politycznego etosu potrzebujemy, jeśli naszym celem jest sprawiedliwa władza w post-liberalnym świecie?

To nie pierwsza wizyta Dariusza Karłowicza u naszych południowych sąsiadów: w kwietniu tego roku na zaproszenie Instytutu Polskiego w Pradze uczestniczył w dyskusji, która miała miejsce Bibliotece Václava Havla. W ubiegłym roku w języku czeskim ukazał się również zbiór esejów Karłowicza, wydany staraniem Centrum pro studium demokracie a kultury oraz Instytutu Polskiego w Pradze pod tytułem „Neokopírovaná budoucnost” (przeczytaj wstęp Macieja Ruczaja).

O kryzysie liberalizmu Dariusz Karłowicz pisał również w 11. numerze rocznika Teologii Politycznej „Liberalizm, pęknięty fundament”.