Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Interrex – Mirosław Lewandowski

Interrex – Mirosław Lewandowski

Jak to się stało, że istnienie tak dużego środowiska politycznego, jak niepodległościowe środowisko kombatanckie, które funkcjonowało w Polsce po 1956 roku przez ponad 20 lat, uszło uwadze historyków? Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę skalę tej działalności oraz jej skutki – pisze Mirosław Lewandowski w przedmowie swojej książki „Interrex” wydanej przez Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

Tytuł: „Interrex. Niepodległościowe środowisko kombatanckie wobec Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1956–1981”
Autor: Mirosław Lewandowski
Wydawca: Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego
ISBN: 978-83-957901-2-6
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 800
Okładka: twarda

Opis Wydawcy:
Książka „Interrex. Niepodległościowe środowisko kombatanckie wobec Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1956–1981” jest kolejnym (czwartym) tomem z serii „Kamienie”. Seria ta poświęcona jest działalności piłsudczykowskiego środowiska niepodległościowego w PRL funkcjonującego wewnątrz środowiska byłych żołnierzy II Rzeczypospolitej oraz żołnierzy AK.

Tom I zawiera niepublikowane oficjalnie wspomnienia płk Józefa Szostaka, ps. „Filip” – szefa Oddziału III Komendy Głównej Armii Krajowej. Tom II poświęcony jest płk. Ludwikowi Muzyczce ps. „Benedykt” – szefowi Oddziału VIII KG AK, zaś tom III (który ma ukazać się w bieżącym roku) – płk. Kazimierzowi Plucie-Czachowskiemu, ps. „Kuczaba”, szefowi Oddziału V KG AK. Tom V dotyczy „Rewolucji bez rewolucji” Leszka Moczulskiego z perspektywy 40 lat.

Bez jednoznacznego poparcia ze strony Starej Wiary, nie byłoby być może legendy Prymasa Tysiąclecia. To niepodległościowcy, spotykając się z Prymasem na corocznych opłatkach w siedzibie warszawskiej kurii przy ul. Miodowej, budowali mit „Interrexa”. Te doskonałe relacje zaowocowały wsparciem kardynała dla przeróżnych działań środowiska niepodległościowego w Warszawie, poczynając od wmurowywania w ściany warszawskich kościołów tablic upamiętniających oficerów lub całe formacje walczące o niepodległość kraju w XX wieku, a kończąc na uroczystych nabożeństwach organizowanych w ważne narodowe rocznice. Dzięki wsparciu Prymasa drugim – obok Warszawy – miejscem publicznych wystąpień środowisk żołnierskich stała się Jasna Góra, cel wielu masowych pielgrzymek kombatantów. Część pierwsza książki to charakterystyka wojskowego środowiska niepodległościowego w PRL obejmująca kilkadziesiąt osób.

O Autorze:
Mirosław Lewandowski (ur. w 1961 roku) – w latach 80. działacz opozycji niepodległościowej (od 1982 roku w Konfederacji Polski Niepodległej), w latach 1991–1993 – poseł na Sejm I Kadencji z ramienia KPN. Z wykształcenia prawnik – radca prawny. Pracował jako roznosiciel mleka, pracownik naukowy UJ, główny księgowy. Z zainteresowań historyk, autor książek: Prześladowani, wyszydzani, zapomniani... Niepokonani. ROPCiO i KPN w Krakowie 1977–1981 (2009); Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981–1982 (2011); No Future! Federacja Młodzieży Walczącej w Krakowie (2014); Na szlaku Kadrówek 1981–1989 (2018) – wszystkie wspólnie z Maciejem Gawlikowskim (dwie z nich zostały wyróżnione tytułem „Książki Historycznej Roku” w konkursach organizowanych przez TVP, Polskie Radio oraz IPN) – oraz Ludwik Muzyczka „Benedykt”. Działalność niepodległościowa od 1956 roku w świetle zachowanych akt SB (2019) i Interrex. Niepodległościowe środowisko kombatanckie wobec Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1956–1981 (2020).

Spis treści

Przeczytaj fragment książki: „Wmurowanie tablic poświęconych Cmentarzowi Orląt Lwowskich”

Przeczytaj fragment książki: „Liderzy środowiska”

Książka dostępna na stronie Wydawcy


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.