Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Cierpliwość czy rewolucja – Stefan Buszczyński

Cierpliwość czy rewolucja – Stefan Buszczyński

Wybór pism czołowego działacza politycznego i publicysty związanego ze środowiskami demokratycznymi i niepodległościowymi, odgrywającego dużą rolę w dyskusjach politycznych i ideowych w przededniu powstania styczniowego – wyboru oraz opracowania pism dokonał Krzysztof Karol Daszyk a książka została wydana dzięki staraniom Ośrodka Myśli Politycznej.

Tytuł: Cierpliwość czy rewolucja
Autor: Stefan Buszczyński
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
ISBN: 978-83-66112-32-2
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 486

Wybór pism czołowego działacza politycznego i publicysty związanego ze środowiskami demokratycznymi i niepodległościowymi, odgrywającego dużą rolę w dyskusjach politycznych i ideowych w przededniu powstania styczniowego oraz w sporach toczących się po upadku insurekcji, w których zasłynął zwłaszcza jako nieprzejednany polemista i krytyk krakowskich „stańczyków”. Wyboru dokonał, opracował, wstępem i przypisami opatrzył Krzysztof Karol Daszyk.

O Autorze:
Stefan Buszczyński (1821-1892) – studia ukończył w Kijowie. W młodości związany był ze środowiskami radykalnymi i spiskowymi, z czasem przeszedł na pozycje bardziej zachowawcze, nie wierząc w powodzenie ruchu zbrojnego, czemu dał wyraz w ogłoszonej w 1862 r. w Paryżu broszurze „Cierpliwość czy rewolucja”. Niemniej po wybuchu powstania styczniowego zaangażował się w prace powstańcze na Ukrainie. Po powstaniu przez kilka lat przebywał na emigracji. Pod koniec lat 60. przeniósł się do Krakowa. Starał się o docenturę Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale jego kandydatura została zablokowana przez środowiska konserwatywne (zwłaszcza Józefa Szujskiego). Niepowodzenie skłoniło go do ponownego upuszczania kraju (mieszkał w Dreźnie i Grazu), do którego wrócił pod koniec życia. Buszczyński był autorem m.in.: „Podole, Wołyń i Ukraina. Prawa korony polskiej do tych krajów” (1862), „La decadence de l'Europe” (1867; głośne dzieło, którego czytelnikami byli m.in. Napoleon III i Wiktor Hugo), „Ameryka i Europa. Studium historyczne i finansowe z krytycznym na sprawy społeczne poglądem” (1876), „Rany Europy. Statystyczne fakta etnograficznemi i historycznemi notami objaśnione” (pierwodruk po niemiecku jako „Die Wunden Europa's”, 1875).

Spis treści

Książka jest dostępna na w sklepie wydawnictwa 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.