Wybór pism czołowego działacza politycznego i publicysty związanego ze środowiskami demokratycznymi i niepodległościowymi, odgrywającego dużą rolę w dyskusjach politycznych i ideowych w przededniu powstania styczniowego – wyboru oraz opracowania pism dokonał Krzysztof Karol Daszyk a książka została wydana dzięki staraniom Ośrodka Myśli Politycznej.
Tytuł: Cierpliwość czy rewolucja
Autor: Stefan Buszczyński
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
ISBN: 978-83-66112-32-2
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 486
Wybór pism czołowego działacza politycznego i publicysty związanego ze środowiskami demokratycznymi i niepodległościowymi, odgrywającego dużą rolę w dyskusjach politycznych i ideowych w przededniu powstania styczniowego oraz w sporach toczących się po upadku insurekcji, w których zasłynął zwłaszcza jako nieprzejednany polemista i krytyk krakowskich „stańczyków”. Wyboru dokonał, opracował, wstępem i przypisami opatrzył Krzysztof Karol Daszyk.
O Autorze:
Stefan Buszczyński (1821-1892) – studia ukończył w Kijowie. W młodości związany był ze środowiskami radykalnymi i spiskowymi, z czasem przeszedł na pozycje bardziej zachowawcze, nie wierząc w powodzenie ruchu zbrojnego, czemu dał wyraz w ogłoszonej w 1862 r. w Paryżu broszurze „Cierpliwość czy rewolucja”. Niemniej po wybuchu powstania styczniowego zaangażował się w prace powstańcze na Ukrainie. Po powstaniu przez kilka lat przebywał na emigracji. Pod koniec lat 60. przeniósł się do Krakowa. Starał się o docenturę Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale jego kandydatura została zablokowana przez środowiska konserwatywne (zwłaszcza Józefa Szujskiego). Niepowodzenie skłoniło go do ponownego upuszczania kraju (mieszkał w Dreźnie i Grazu), do którego wrócił pod koniec życia. Buszczyński był autorem m.in.: „Podole, Wołyń i Ukraina. Prawa korony polskiej do tych krajów” (1862), „La decadence de l'Europe” (1867; głośne dzieło, którego czytelnikami byli m.in. Napoleon III i Wiktor Hugo), „Ameryka i Europa. Studium historyczne i finansowe z krytycznym na sprawy społeczne poglądem” (1876), „Rany Europy. Statystyczne fakta etnograficznemi i historycznemi notami objaśnione” (pierwodruk po niemiecku jako „Die Wunden Europa's”, 1875).
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!