Jak to się stało, że istnienie tak dużego środowiska politycznego, jak niepodległościowe środowisko kombatanckie, które funkcjonowało w Polsce po 1956 roku przez ponad 20 lat, uszło uwadze historyków? Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę skalę tej działalności oraz jej skutki – pisze Mirosław Lewandowski w przedmowie swojej książki „Interrex” wydanej przez Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.
Tytuł: „Interrex. Niepodległościowe środowisko kombatanckie wobec Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1956–1981”
Autor: Mirosław Lewandowski
Wydawca: Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego
ISBN: 978-83-957901-2-6
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 800
Okładka: twarda
Opis Wydawcy:
Książka „Interrex. Niepodległościowe środowisko kombatanckie wobec Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1956–1981” jest kolejnym (czwartym) tomem z serii „Kamienie”. Seria ta poświęcona jest działalności piłsudczykowskiego środowiska niepodległościowego w PRL funkcjonującego wewnątrz środowiska byłych żołnierzy II Rzeczypospolitej oraz żołnierzy AK.
Tom I zawiera niepublikowane oficjalnie wspomnienia płk Józefa Szostaka, ps. „Filip” – szefa Oddziału III Komendy Głównej Armii Krajowej. Tom II poświęcony jest płk. Ludwikowi Muzyczce ps. „Benedykt” – szefowi Oddziału VIII KG AK, zaś tom III (który ma ukazać się w bieżącym roku) – płk. Kazimierzowi Plucie-Czachowskiemu, ps. „Kuczaba”, szefowi Oddziału V KG AK. Tom V dotyczy „Rewolucji bez rewolucji” Leszka Moczulskiego z perspektywy 40 lat.
Bez jednoznacznego poparcia ze strony Starej Wiary, nie byłoby być może legendy Prymasa Tysiąclecia. To niepodległościowcy, spotykając się z Prymasem na corocznych opłatkach w siedzibie warszawskiej kurii przy ul. Miodowej, budowali mit „Interrexa”. Te doskonałe relacje zaowocowały wsparciem kardynała dla przeróżnych działań środowiska niepodległościowego w Warszawie, poczynając od wmurowywania w ściany warszawskich kościołów tablic upamiętniających oficerów lub całe formacje walczące o niepodległość kraju w XX wieku, a kończąc na uroczystych nabożeństwach organizowanych w ważne narodowe rocznice. Dzięki wsparciu Prymasa drugim – obok Warszawy – miejscem publicznych wystąpień środowisk żołnierskich stała się Jasna Góra, cel wielu masowych pielgrzymek kombatantów. Część pierwsza książki to charakterystyka wojskowego środowiska niepodległościowego w PRL obejmująca kilkadziesiąt osób.
O Autorze:
Mirosław Lewandowski (ur. w 1961 roku) – w latach 80. działacz opozycji niepodległościowej (od 1982 roku w Konfederacji Polski Niepodległej), w latach 1991–1993 – poseł na Sejm I Kadencji z ramienia KPN. Z wykształcenia prawnik – radca prawny. Pracował jako roznosiciel mleka, pracownik naukowy UJ, główny księgowy. Z zainteresowań historyk, autor książek: Prześladowani, wyszydzani, zapomniani... Niepokonani. ROPCiO i KPN w Krakowie 1977–1981 (2009); Gaz na ulicach. KPN w Krakowie. Stan wojenny 1981–1982 (2011); No Future! Federacja Młodzieży Walczącej w Krakowie (2014); Na szlaku Kadrówek 1981–1989 (2018) – wszystkie wspólnie z Maciejem Gawlikowskim (dwie z nich zostały wyróżnione tytułem „Książki Historycznej Roku” w konkursach organizowanych przez TVP, Polskie Radio oraz IPN) – oraz Ludwik Muzyczka „Benedykt”. Działalność niepodległościowa od 1956 roku w świetle zachowanych akt SB (2019) i Interrex. Niepodległościowe środowisko kombatanckie wobec Prymasa Stefana Wyszyńskiego w latach 1956–1981 (2020).
Przeczytaj fragment książki: „Wmurowanie tablic poświęconych Cmentarzowi Orląt Lwowskich”